دانلودآلبوم رابعه زند بنام قانون بی قانون

در تاریخ ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
دانلودآلبوم رابعه زند بنام قانون بی قانون
میر علیرضا میرعلی نقی – منتقد موسیقی « از بیداری مجدد صدای قانون در فضای موسیقی ایران، حداکثر شصت سال گذشته، و به نظر می رسد که پویایی و رشدی سریع تر از آنچه که تصورش میرفت، در منزلگاه های امروز و آتیه، پیش رو دارد، استقلال تدریجی صدادهی ، تکنیک های نوازندگی و نغمه پردازی با آن به طرزی که از سایه ی سنگین موسیقی های عرب و ترک و ارمنی جدا شود و به نرمی هویت ایرانی – نه الزاماً مقید به موسیقی دستگاهی – برسد، نیاز به آموزش های طولانی همراه با پژوهش های شخص آمیخته به ذوق و قریحه دارد و این آلبوم، مثالی روشن از رسیدن به چنین توفیقی در شرایط خاص خروش است.
آنچه که در دستاورد هنری رابعه زند اهمیتی ویژه دارد، استقلال و تشخص فضای موسیقایی او ، در عین وفاداری ناخودآگاه، به ریشه های انواع موسیقی شرقی (ایرانی، عربی، هندی، ترکی) است که به مدد مهارت ویرتوزی او، جلوه ای برازنده و بی نقص دارد، و در طیفی ما بین نوازندگی استاد کارانه و تلاش صادقانه برای رسیدن به مرزهای زرین نغمه پردازی، طی طریق می کند؛ و در این رهپویی، خود را به هیچ قاعده و قانونی محدود نمی کند. گاه بدون تم مشخص، و تنها به قصد فضاسازی محض، می نوازند. گاهی فارغ از تمام فرم های شناخته شده برای نغمه سازی، صرفاً به قابلیت های روایی و داستانگویی مستمر با زبان اصوات می پردازد که از قضا دارای قابلیتی آشکار برای استفاده های تصویری، در متن فیلم یا کلیپ نیز هست. زمانی از تفکری صرفاً موسیقایی پیروی می کند و به نیروی استعدادی ذاتی، ظرافت های نهفته در مقام گردانی های زیبا، سکوت های معنادار، استافده از تکنیک های هارپ نوازی (بهره گیری از زبان سازی دیگر برای بیان با قانون)، آفرینش آکوردهای اندیشه شده و از صافی آزمون و تجربه گذشته و ظرفیت ای صدادهی در طول سیم های کسیده شده بروی خرک و پوست (مضراب خورده) را برای نمایش خیال سیال خویش به خدمت می گیرد تا درون خود را بیان کند. گاه دقایقی چند را به سیاحتی بی مرز در فواصل انتخابی بدون محدودیت در مقام ها و یا جملات شناخته شده در آثار معروف سپری می کند و موسیقی شخصی خود را می آفریند، موسیقی که راگ هندی، دستگاه ایرانی، موقام ترکی و مقام عربی در آن ، مانند چندین نخ فلز، در هم ذوب شده و آلیاژی ویژه و انحصاری را عرضه می کند، بدن اینکه مطلب و محتوا به نفع نمایش های ویترای از بین برود و بدون اینکه شخصیت ذاتی قانون در اجرا و به ویژه در صدا دهی مطلوب فراموش شود. امتیاز قابل تحسین این مجموعه ،  در این است که از فوت و فن های ارتقای استدیویی عاری است و قطعات بدون مترونم و با ضبط به شکل چندین لاین، طوری نواخته شده اند که عیناً قابلیت اجرای روی صحنه را داشته باشند و امکان حضور زنده و انسانی ساز+ نوازنده را پیش روی مخاطبان فراهم کند.
دنیای موسیقی رابعه زند، به غایت شخصی است و غایت فراگیر هم هست. چون هم بی مرز است و هم نوستالژیک، و این از موسیقیدان هایی بر می آید که ذهنی آزاد و خلاق داشته و در لحظات آفرینش، جز به تعالی بیان جهان درون خود، قید و بند دیگری نداشته باشند.
او گذشته از فضاهای شخصی خویش، دلبستگی خود را به سایر اقلیم های موسیقایی زیبا نیز نشان میدهد از ضربی کرد مقام لبنانی که ندایی است به غایت لطیف و تغزلی با فراز و فرودهای عاشقانه و بی قرار، که اجرای آنها با تغییر پرده ها در قانون، مهارتی در سطح بالا را می طلبد، تا قطعه پیش که یک دو ضربی سیزده تایی است، تا واریاسیونی زیبا روی قطعه “دود عود” اثر استاد مشکاتیان که فرصتی برای شنیدن آکوردهای زیبای ابداعی رابعه زند نیز هست، و بالاخره آواز نهفت و چهارمضراب در دستگاه نوا را نمی شود از یاد برد، مهارت بی چون و چرای دو هنرمند کوبه ای نواز همایون نصیری و پدرام بلورچی که در عین همراهی شخصیتی مستقل و شاخص را از ساز دست خود به نمایش گذاشته اند. و قانون نوازی بی قانون مدارهای کلیشه ای را با هنر خود آرایش بسته اند. »

 

, , , , ,

یک پاسخ برای "دانلودآلبوم رابعه زند بنام قانون بی قانون"

  • behrad7373 در تاریخ آذر ۱۰, ۱۳۹۶ گفت:

    کیفیت ۶۴ بیت چرا؟