دانلود آلبوم ریما از وحید اسداللهی و رحمان اسداللهی

در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
دانلود آلبوم ریما از وحید اسداللهی و رحمان اسداللهی

مجوز ارشاد: ۹۴-۸۶۵۲

کافی است یک دقیقه به «ریما» گوش بدهی تا فورا موسیقی آذری را تشخیص بدهی. طنین نافذ گارمان که بر دامن کرشمه های طربناک ناقاره می نشیند، مثل شناسنامه موسیقی آذربایجان است. اما برادران اسداللهی در «ریما»، موسیقی مقامی آذربایجان را با موسیقی دستگاهی ایران و بداهه نوازی های بدیع ترکیب کرده اند و نتیجه، نه ایرانی و نه آذری و هم ایرانی و هم آذری است. کریستین فردریش لودویک بوشمن وقتی در سال ۱۸۲۲ آکاردئون را در برلین ابداع کرد، شاید هیچگاه فکرش را هم نمی کرد که در روزگاری نه چندان دور، شکلی از ساز ابداعی اش که قارمون یا گارمون نامیده می شود، در اروپای شرقی، روسیه و قفقاز به چنین محبوبیتی برسد. البته بوشمن اگر می توانست صدای گارمونِ آذری را بشنود، شاید به سختی می توانست تشخیص بدهد این ساز، از آکاردئونِ ساخته او اقتباس شده؛ زیرا نوای گارمون، امضای آذری پای موسیقی است. گذر سازِ آذریِ اصالتا آلمانی به ایران هم افتاد، و صدایش هم ایرانی شد؛ چنان که رحمان اسداللهی در نواختن این ساز، موسیقی دستگاهی ایران را هم دخیل کرد و با همراهی ناقاره برادرش، که آن هم سازی عمدتا آذری است، از ملودی های آذربایجانی به ردیف های دستگاهی گریز می زنند. آلبوم «ریما» شش قطعه دارد که بعضی از آنها ساخته رحمان اسداللهی و استاد بیگجه خانی هستند، برخی از ملودی های فولکلوریک و باقی بداهه نوازی. قطعات این آلبوم «سون پاییز»، «شادلیخ رینگی»، «کوچری»، «درآمد سه گاه»، «هیوا گلی» و «رنگ مینا» نام دارند . از وحید اسداللهی و رحمان اسداللهی تا کنون مجموعه آلبوم های «ردیف های موسیقی آذربایجان»، «نغمه های آذربایجان ایران»، «رنگ های آذربایجان»، «وصال»، «گؤروش»، «ماهور هندی»، «ائلین»، «مونس»، «رقص های آذربایجان»، «ریتم های آذربایجان» و … منتشر شده است.

 

این مجموعه دو نوازی برای سازهای گارمان و ناقاره با بهره‌گیری از ملودی‌های منطقه آذربایجان و با تبعیت از ردیف‌های دستگاهی ساخته و توسط رحمان اسداللهی و وحید اسداللهی اجراشده که برخی از قطعات این مجموعه از ساخته‌های استاد بیگجه خوانی و رحمان اسداللهی است.
سون پاییز (شور و همایون دو) ، شادلیخ رینگی (درآمد سه گاه) ، کوچری (فولکور آذربایجان) ، درآمد سه گاه ، هیوا گلی (فولکور) و رنگ مینا ، پنج قطعه آلبوم ریما هستند.
ساز قارمون که در گویش آذری گارمون شنیده می شود ، شکلی از ساز آکاردئون آلمانی که در سال هزار و سیصد و بیست‌ودو میلادی ساخته‌شده. این ساز در ورای مرزهای آلمان بسیار موردتوجه قرار گرفت و در اروپای شرقی و روسیه به چنان محبوبیتی رسید که انگار ساز ملی‌شان است! با پیوستن سرزمین قفقاز به روسیه ، طبیعتاً این ساز به فرهنگ‌های بومی قفقازی مانند آذری ، ارمنی و گرجی نیز سرایت کرد. در این میان آذری‌ها برخورد متفاوتی با ساز مهمان داشتند.چنان‌که امروز دیگر نمی‌توان گفت گارمان ، همان آکاردئون است زیرا صدایی می‌دهد که تنها در حوزه موسیقی آذربایجان قابل‌درک است نه جای دیگر.
گارمان نوازی رحمان اسداللهی نسبت به همکارانش در آن‌سوی مرز ، بسیار شرقی‌تر و ایرانی‌تر صدا می‌دهد.زیرا وی هم دانش موسیقی موغامی آذربایجانی را دارد و هم به‌ردیف دستگاهی آشناست.در آهنگ «سون پاییز» این رویکرد شنیده می شود.وی علاوه بر لهجه آذری ، گریزی به درآمد دستگاه همایون و سپس بیداد می‌زند.

ناشر: رهگذر هفت اقلیم
کد کتابخانه ملی: ۱۵۹۹۱و

, , ,