دانلود آلبوم شنیدنی از فریدون صدیق هنرمند كرماشانی

در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۳

فریدون صدیق در سال ۱۳۳۳ در خانواده ای باسواد ،

دردمند متولد شد. دوران ابتدایی را در مدرسه اعظم زنگنه در یكی از محله های قدیمی كرماشان سپری كرد.
وجود ادبیات غنی و روحیه خاص در وی ، او را بیشتر به سمت دنیای هنری كشید ه شد و كه از همان دوران كودكی پایش به كلاس های موسیقی و آواز كشیده شد . بعدها با بزرگان موسیقی و آواز، هم تراز و هم خوان شد. زنده یاد منوچهر طاهرزاده ، زنده یاد سهیل ایوانی ، اقبال حاجبی و… ازجمله دوستان و همكاران نزدیكان وی به شمار می روند.
علاقه وی به هنر باعث شد نه تنها در زمینه موسیقی بلكه در هنر تئاترهم موفقیتهای را كسب كند ، اجرای موفق او در تئاتر ها و جشنواره های سالهای ۵۷ تا ۶۳ هرگز از یاد هنرمندان تئاتر نخواهد رفت . سالن های تئاتر سنندج ، مریوان ، پاوه ، اسلام آباد غرب و كرماشان در خاطره شیرین خود اجراهای دل انگیز و ماندگار او را هیچ گاه فراموش نخواهد كرد. گروه های”چاه و آفتاب” ، “تندیس عیسی” و… با محوریت این هنرمند ، موفق به دریافت جوایز متعددی در جشنواره های مختلف شده اند.
استاد فریدون صدیق در سال ۱۳۴۸ و در سن ۱۵ سالگی اولین سرود خود را در در رادیو ملی ایران اجرا كرد و در سال ۱۳۵۵ برنامه های تصویری این هنرمند به عنوان تك خوان گروه “سنندج” در تلویزیون ملی پخش شد ، بزرگانی همچون اقبال حاجبی به عنوان رهبر اركستر گروه موسیقی او را همراهی می كردند . همكاری و هم خوانی و اجرا با هنرمندانی چون جابر طاعتی ، نجم الدین غلامی ، زنده یاد حشمت الله لرنژاد ، جمشید عزیزخانی ، اسماعیل سابور ، زنده یاد اسماعیل پیرخدری ، برادران نیك خواه ، فرهاد بابان و همچنین اجراهای فراوان با صداو سیما ایران ، گوشه ای از كارها و زحمات این هنرمند می باشد.
در زمان انقلاب سروده های انقلابی و ضد استعماری وی هر روز از صدا و سیمای كرماشان و ایران علی الخصوص از رادیو به وفور پخش می شد . سروده های معروف و ماندگاری چون:
هاوار سه‌د هاوار دردی كوردان گرانه – تا كی وا بووم – قه‌لای نیشتمان – آمریكای ظالم – تو ای بیگانه برو بیرون- روله‌ی ئنقلاب – وطن- كه با همكاری زنده یادان منوچهر طاهرزاده و سهیل ایوانی و آقایان مسعود زنگنه مجد ، ابوالقاسم پرندیان و… همراه بوده است.
حدود ۲۲ سال یعنی تا سال ۱۳۸۳ فعالیت هنری فریدون صدیق بنا به دلایل قضایی و ممنوعیتهای تحمیل شده بر وی به علت اتهام همکاری با جریانات سیاسی کُردستان در ركود و سكوت باقی ماند، تنها چندین سال است كه وی فعالیت هنری خود را با تشویق اطرافیانش از سر گرفته است.

۱ – واران
۲ – بی بامه‌و ده‌ر
۳ – ئی هاوار
۴ – فه‌سل تره‌ك
۵ – قه‌لب و شه‌راو
۶ – گیان شیرین
۷ – خاتوون
۸ – یار گیانی
۹ – ساقی
۱۰ – صلح و آزادی

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,