دیسکوگرافی مرتضی احمدی

در تاریخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۹

دیسکوگرافی مرتضی احمدی

عمو سبزی فروش؟ بله
سبزی کم فروش؟ بله
سبزی گِل داره. بله
درد دل داره. بله
سبزه میدان، پامنار، ناصریه، لاله زار، توپخانه، پاچنار و همه محله های تهران قدیم را جلوی چشمت می آورد، با آن صدای گرم و پرپیچ و تاب که صدای تنبک و تار و گاه بشکنی و کفی همراهی اش می کند و با «صدای طهرون قدیم» زنده نگه می دارد خاطره محمد لوده، اکبر حاج عابدین، حسین حوله ای، سعدی افشار و همه «بروبچه های تِرون» را. هر چه باشد، مرتضی احمدی خود از همین بروبچه ها بوده است.
در تهران زندگی کرد و به تهران عشق ورزید و زندگی و آثارش گواه این شیدایی است. از تعمیرکاری در راه آهن تا فوتبالیستی در باشگاه راه آهن تهران و پیش پرده خوانی و بازیگری و نویسندگی و کار در رادیو و ضربی خوانی و دوبلوری و … در کارنامه اش هست. ترانه ای که برای فیلم «حسن کچل» علی حاتمی خواند، در سینما ماندگار شد. بسیاری آواز بیات تهران را با او می شناسند، همانطور که روباه مکار کارتون «پینوکیو» را با صدایش به یاد می آورند، و تهران قدیم را.
مجموعه «صدای طهرون قدیم» شامل سه آلبوم از ضربی خوانی یا ترانه های طنز روحوضی قدیمی است که مرتضی احمدی آنها را گردآوری و با همراهی تنبک علی رحیمی و در آلبوم سوم، با تارِ بهرنگ بقایی اجرا کرده است. نام های آشنایی مثل شقایق فراهانی، سیامک انصاری، شادی قدیریان و … به عنوان همخوان، صدای مرتضی احمدی را همراهی کرده اند.
در این ترانه ها زندگی روزمره تهرانی های معمولی مثل مشتی حسین، آبجی اوفِینا، کَل اِبرام و … در سالیان دور روایت شده؛ از سبزی خریدن و سفر رفتن و ویار زن باردار و قهر زن و شوهر و شرح عاشقی «ای حبیب من ای طبیب من، عشق روی تو شد نصیب من».
بسیاری از کلمات، اصطلاحات و رسوم و عادات مهجور و فراموش شده تهران در «صدای طهرون قدیم» زنده شده است: از رپتی پتینا، دیفال، اشکنه، صفحه های فرنگی گرامافون، شمر ستمگر، کک در تنبان افتادن، گاله و … .

RIAL 15,000 – خرید
,