آثارآهنگسازان معاصرایران اثرعلی رهبری

در تاریخ 2017/10/09
آثارآهنگسازان معاصرایران اثرعلی رهبری
اثرارکسترسمفونیک نورمبرگ آلمان به رهبری استاد علی رهبری
در حالی که نام “ایران” (نام تاریخی غربی ایران)، دهها هزار نفر از سراسر جهان را به موزه بریتانیا لندن برای بازدید از آثار باستانی ایران فرا گرفته است. شرکت موسیقی موسوم به “کولوسئوم” بر اساس نورمبرگ، اروپاییان را به گوش دادن به هشت شاهکارموسیقی سمفونی فارسی دعوت می کند .
علی رهبری که اخیرا از کار خود به عنوان ارکستر اصلی ارکستر سمفونی تهران استعفا داد و با حمایت مالی از وزارت فرهنگ و هنر ایران (Persian)، در اواخر دهه ۱۹۷۰ کارهای آهنگسازان معاصر ایرانی، حسین دهلوی، امین الله حسین، محمدتقی مسعودیه، احمد پژمان و یکی از آهنگ های خود. این تکه ها به عنوان سه لپ تاپ در آلمان در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و تحت عنوان “Symphonische Dichtungen aus Persien” [“اشعار سمفونی از ایران”] منتشر شد که به هیچ وجه به ایران وارد نمی شد. خوشبختانه، پس از یک چهارم یک قرن، کولوسئوم تصمیم گرفت این لپ تاپ ها را به عنوان آلبوم CD دوبار پخش کند.
“اشعار سمفونی از ایران” اولین مجموعه شاهکارهای موسیقی سمفونی فارسی در سراسر جهان است. قطعاتی مانند مجموعه ارزشمند ضبط شده توسط منوچهر سبابی در اتریش و بلغارستان در دهه ۱۹۹۰ به صورت محلی پخش شده است.

—————————————————————

علی رهبری (زاده ۱۳۲۷ در تهران)، موسیقی‌دان و رهبر ارکستر ایرانی است. او که در اتریش با نام الکساندر مشهور است، با رهبری بیش از ۱۲۰ ارکستر مطرح دنیا و ضبط حدود ۲۵۰ آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهم‌ترین ارکسترها و اپراهای دنیا یکی از مطرح‌ترین چهره‌های موسیقی ایران است.
رهبری در ایران با ارکسترهای ژونس موزیکال، ارکستر هنرستان عالی موسیقی، ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون و ارکستر سمفونیک تهران کنسرت‌هایی را رهبری و برگزار کرد. وی هم چنین بیش از ۱۲۰ ارکستر در سراسر جهان از جمله ارکستر فیلارمونیک برلین، ارکستر ملی فرانسه، ارکستر فیلارمونیک لندن، ارکستر رادیو تلویزیون بلژیک (مدیر هنری) و ارکستر فیلارمونیک زاگرب (مدیر هنری) را رهبری کرده و حدود ۲۰۰ اثر موسیقی کلاسیک جهانی را ضبط کرده است.
جوایز
مدال طلای حقوق بشر در سال ۱۳۵۴
نشان طلای مسابقات جهانی بهترین رهبر جوان ارکستر در سال ۱۹۷۷ در بزانسون فرانسه
نشان دورژاک به خاطر همکاری با ارکستر فیلارمونیک چک در سال ۱۹۸۵
جایزه شیر طلایی آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه بوداپست مجارستان در سال ۲۰۰۶

RIAL 20,000 – خرید
, ,