آلبوم تنها صداست که می ماند اثری از: فروغ فرخزاد

در تاریخ 2018/02/28
آلبوم تنها صداست که می ماند اثری از: فروغ فرخزاد
با مختصر شرح حالی از زندگی فروغ فرخزاد، کافیست تا نام نیکو و پر فروغش طنین انداز شعر معاصر فارسی شود. شاعری که با تمام نگرش ارتجاعی موجود در جامعه و حتی اختناق فضای فرهنگی و هنری و البته ادبی دوران، جایگاهی ژرف و سترگ اختیار کرد. و از نظر بسیاری از شعرای معاصر هم دوره اش بسیار جلوتر از زمان گام نهاده بود. نکته‌ای که به درک این کلام کمک میکند نگرشی زن باورانه در دوره زندگی‌اش بود. در آلبومی که پیش روی فروغ دوستان است سعی شده تا در هم تنیدگی حس شعر و موسیقی ، در زمانی کوتاه مکمل یکدیگر باشند و حتی دغدغه های درونی شاعر را یکصدا فریاد کنند.
—————————–بیوگرافی——————————
فروغ‌زمان فرخ‌زاد عراقی، (زاده ۸ دی ۱۳۱۳، تهران — درگذشته ۲۴ بهمن ۱۳۴۵، تهران)، معروف به فروغ فرخزاد و فروغ، شاعر نامدار معاصر ایران است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در ۳۲سالگی بر اثر واژگونی اتومبیل درگذشت.
فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. سپس آشنایی با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلم‌ساز سرشناس ایرانی، و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعهٔ تولدی دیگر، تحسین گسترده‌ای را برانگیخت. سپس مجموعهٔ ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به‌عنوان شاعری بزرگ تثبیت کند. آثار و اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌اند.

 

, , , ,