آلبوم تنیده در خطوط موازی اثرعلی قمصری ومصباح قمصری

در تاریخ 2019/06/14
اثر مشترک هنرمندان علی قمصری و مصباح قمصری
«تنیده در خطوط موازی» دونوازی «تار» و «کمانچه‌باس» (پیتزیکاتو) و تکنوازی «تار» و «کرال» است که شامل سه اپیزود و هشت قطعه است. در اپیزود اول (دونوازی) چهار قطعه به نام‌های «نیم عریان»، «خیزِ خار»، «دور سو»، «رقص چمباتمه»، در اپیزود دوم (تکنوازی) سه قطعه به نام‌های «درآمد کرشمه»، «فراق»، «آسوده» و در اپیزود سوم (کرال) یک قطعه به نام «روشن و ناخوانا» به چشم می‌خورد. اپیزودهای این اثر هر یک دارای فضایی متفاوت است ولی در ارتباط با یکدیگر ساخته شده‌اند.
علی قمصری در بروشور آلبوم آورده است: موسیقی ایرانی همواره در دهلیزهای تو در توی تاریخ، نه تنها چون درفشی استوار پابرجا مانده، بلکه با گره خوردن با اسطوره‌ها همگام و سنگ صبور مردم بوده است. چنان‌که فراز و نشیب‌های سرنوشت نه تنها چراغ آن را خاموش نکرده بلکه امروزه ملودی‌های پر محتوی ردیف دستگاهی و نغمه‌ها و الحان موسیقی محلی ایران، به موازات هنرهای دیگر، نگین فرهنگ ایران زمین شده است.
تاکنون به فراخور تاکید موسیقی شرق بر بافت مونوفونیک (تک صدایی)، سازها بیشتر در محدوده صوتی تنور به بالا خودنمایی میکرده است. شاهد بر این مدعا محدود بودن سازهای بم در ساز بندی ایرانی «بربط» و «بم‌تار» است. حضور «بم‌کمان» (کمانچه کنترباس) در جهت اضافه کردن نام جدیدی به مجموعه سازهایی که هر چند وقت یک بار نامشان را می‌شنویم نیست. اگر چه ساخته شدن سازهای ابداعی، فارغ از بحث ارزشگذاری، خود دلیل وجود دغدغه برای تحول و بسترسازی است. این ساز که به صورت «پیتزیکاتو» نواخته می‌شود در کنار بیان شیوا، قابلیت ایجاد کنتراست های دینامیک، مالش‌های بدون تقطیع، حجم صدای قابل کنترل و پوشش محدوده بم و بیش بم را دارد.
این آلبوم بدون داعیه بداعت و نوآوری، تنها به قصد فراخی دامنه و دایره بیان در موسیقی است. قطعه «روشن ناخوانا» نقطه سرخطی است برای مجموعه‌ای ضبط نشده که برای «گروه کُر ایرانی» نوشته‌ام و در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.
علی قمصری (زاده ۲۹ شهریور ۱۳۶۲) آهنگساز و نوازنده تار است. وی موسیقی را با آموزش در هنرستان موسیقی شروع کرد. او دوره راهنمایی و دبیرستان را در هنرستان عالی موسیقی گذراند و هم‌زمان در رشته ریاضی فیزیک در مقطع دیپلم فارغ التحصیل شد. وی در این زمان در زمینه ریاضیات نیز فعالیت می کرد و در المپیادهای ریاضی و فیزیک هم شرکت داشت. همزمان با ورود به دانشگاه در رشته موسیقی، در ۱۸سالگی ارکستر بزرگی را به ‌نام «سرمد» تأسیس کرده و در آن به‌عنوان سرپرست، آهنگساز و نوازنده مشغول به فعالیت شد. قمصری در همین دوره موفق شد عنوان نخست جشنواره موسیقی جوان را هم از آن خود کند. قمصری علاوه بر تأسیس گروه «سرمد» گروه های دیگری از جمله « سرمد »، « کوارتت زهی کمان »، « هم نوازان حصار » و نیز ارکستر موسیقی ایرانی با نام «موج نو» را تأسیس کرده است. وی تا کنون نزدیک به ۲۰۰ کنسرت داخلی و ده‌ها کنسرت خارجی برگزار کرده است. این هنرمند تا کنون هم چنین ۱۲ مجموعه موسیقایی خلق کرده که نخستین آن ها را با صدای همایون شجریان منتشر کرد.
از آثار وی می توان به آلبوم هایی نظیر: « نقش خیال » (با صدای همایون شجریان )، «شور پریشانی» (تکنوازی تار)، «سرو روان»( با صدای علیرضا قربانی)،«آب نان آواز» (با صدای همایون شجریان)، «بدرود با بدرود»( با صدای محمد معتمدی)،«برف خوانی» (وحید تاج)،«سرمستی»(علیرضا قربانی)،«سخنی نیست»( هاله سیفی زاده-سحر محمدی-بهرخ شورورزی و مژده بهرامی)،«تنیده در خطوط موازی»(دونوازی بم‌ کمان و تنبک)، «چه آتش ها»( با صدای همایون شجریان)، «عبور » (با صدای محمد معتمدی) و «سمت دور، سوی آه» (با صدای امیر صادقین) اشاره کرد.
, , ,