آلبوم حدیث عشق ، به یاد استاد کامران داروغه

در تاریخ 2017/12/22
آلبوم حدیث عشق ، به یاد استاد کامران داروغه
اجرای اول از تکنوازان ۶۰۴، اجرای دوم از تکنوازان ۷۹۴، اجرای سوم از تکنوازان ۵۲۳ و اجرای چهارم از تکنوازان ۶۷۴ انتخاب شده‌اند.
کامران داروغه، رضا ورزنده، فریدون حافظی، حسنعلی دفتری، منصور نریمان و جهانگیر ملک
——————————————————–
ابوالقاسم داروغه کاظم با نام هنری کامران داروغه (زادهٔ ۱۴ فروردین ۱۳۲۱ در تهران درگذشت ۱۴ فروردین ۱۳۸۴ تهران) نوازنده کمانچه بود. او علاوه بر نوازندگی کمانچه به سبک موسیقی کلاسیک ایرانی، فوت و فن‌های موسیقی مطربی قدیم را هم خوب می‌شناخت و گاه به تفنن قطعاتی در آن مایه‌ها می‌نواخت.
در بخش جنبی آیین سومین «سال نوای موسیقی ایران» از آلبوم موسیقی «نوایی دیگر» اثر «کامران داروغه» که به کوشش «علی تفرشی» تنظیم شده‌است، رونمایی شد.
کامران (ابوالقاسم داروغه) (متولد ۱۳۲۱ -درگذشت ۱۴ فروردین ۱۳۸۴تهران) نوازنده کمانچه و ویلن بود. وی از سن دوازده سالگى بنا به تشویق و توصیه ‏ى پدر موسیقى آغاز نمود و در هنرستان عالى موسیقى ثبت نام كرد. او در طى یك سالى كه در این مدرسه تحصیل مى‏ كرد، چون در آن جا موسیقى كلاسیك تدریس مى ‏شد، چندان موفقیتى به دست نمى‏ آورد و مردود مى ‏گردد و بدون این كه به استعداد او توجه شود، عذر وى را از هنرستان عالى موسیقى مى‏ خواهند ولى پدرش كه به استعداد نهان فرزند اعتقاد و توجه زیادى داشت به وسیله‏ ى یكى از دوستانش على‏ محمد خادم میثاق به هنرستان موسیقى ملى ایران راهنمایى و با سفارش او در این هنرستان ثبت نام مى‏ كند. رئیس هنرستان شادروان روح ‏اللَّه خالقى از وى شخصاً قول مى ‏گیرد كه اگر نتواند در مدت یك سال موفقیتى كسب كند وى را از هنرستان اخراج نماید. عشق و علاقه و استعداد و پشتكار او به زودى موجب مى‏ شود كه در هنرستان پذیرفته شود. ناگفته نماند كه داروغه در هنرستان موسیقى ملى در آغاز كار زیر نظر استاد حسینعلى ملاح به فراگیرى ویولن مى‏ پردازد در هنرستان با اسدالله ملک آشنا میشود و ساز کمانچه را نیز نزد وی می آمورد. پس از پایان خدمت سربازى وارد دانشكده‏ ى هنرهاى زیبا كه رشته موسیقى هم جزو آن بود مى ‏شود. موسیقى را شروع و كمانچه را بنا به پیشنهاد مرحوم برومند نزد استاد بهارى و ردیف هاى موسیقى ایرانى را در خدمت استاد برومند به مدت پنج سال فرامى ‏گیرد و از دانشكده فارغ ‏التحصیل مى‏شود. كامران داروغه، از سال ۱۳۴۵ به رادیو راه مى‏ یابد سپس به برنامه «گلها» توسط آقاى ملاح راه یافت و در رادیو به نوازندگى ویولن و كمانچه مى ‏پردازد و پس از تأسیس تلویزیون ملى ایران به نوازندگى كمانچه به سرپرستى مرحوم مرتضى حنانه به عنوان موسیقى اصیل ایرانى مشغول مى ‏گردد و از سال ۱۳۵۵ به تكنوازى كمانچه مى ‏پردازد و حدود چهل تكنوازى انجام مى ‏دهد كه در آرشیو رادیو موجود و از بهترین‏هاى تكنوازى این ساز مى‏ باشد. ابوالقاسم (كامران) داروغه در روز چهارده فروردین ۱۳۸۴ در منزل مسكونی خود به دلیل احتمالاً حمله قلبی درگذشت و در حدود سه روز بعد توسط همسایگان و آشنایان جسد وی كشف گردید.
, ,