آلبوم دنگ گوران اثر خسرونظری

در تاریخ 2018/06/16
خسرونظری دنگ گوران مجموعه مقامهای مجلسی منطقه گوران
کلام خوان ونوازنده :استاد خسرو نظری
تهیه کننده :امیر بنیامین رضایی
——————————————————————-
ایل گوران یکی از ایل‌های کورد است. این ایل یکی از قدیمی‌ترین ایلات کوردتبار واقع در منطقه کرمانشاه است. این ایل از ایل‌های بزرگ ایران در گذشته باستان و حال بوده‌است مردم آن به گویش‌های گورانی سخن می‌گویند؛ که در شاهنامه فردوسی از آن یاد شده‌است و هم اکنون در مرکزیت یارسان می‌باشد. قسمت اعظم این ایل در شهرهای حلبچه ،سلیمانیه و تونجلی (سیواس) و اطراف آن ساکن هستند و اقلیتی از آن‌ها نیز در شرق کرمانشاه و جنوب غربی استان کوردستان و به صورت پراکنده در سایر نقاط ایران می‌باشند.
فؤاد معصوم رئیس جمهور کورد عراق از جمله افراد مهم و شناخته شده این ایل می‌باشد.
ایل گوران قدیم به مردم گورانی گفته میشود که در اواسط هزاره اول قبل از میلاد از حاشیه های دریای خزر روانه غرب ایران شدند که ابتدا زندگی کوچ نشینی داشتند و در مناطق خالی از سکنه کوردستان مشغول ییلاق و قشلاق بودند که به مرور زمان یکجا نشین شدند که این مردم گوران در زمره اجداد مردم هورامی زبان کنونی میباشند .
ایل گوران جدید عمدتا به مردم جاف زبانی اطلاق میگردد که حدود یکصد سال اخیر به مناطقی از کرمانشاه نظیر مناطق سنجابی و قلخانی آمده و به آیین اهل حق و یارسان گرایش پیدا کردند و یکجا نشین شدند که به مرور زمان به آنها ایل گوران اطلاق گردید .
این ایل چهار طایفه دارد که عبارتند از:
۱ـ طایفه بیوه نیج
۲ـ طایفه چوپانکاره
۳ـ طایفه حیدری
۴ـ طایفه تفنگچی
, , , ,