آلبوم سرو بالای سهی اثر محمداسماعیل قنبری، امیر شریفی، حسین زمانی

در تاریخ 2018/12/13

سرو بالای سهی (ساز و آواز) اثری ایرانی با صدای محمداسماعیل قنبری است. آهنگسازی این اثر توسط نوازنده تار آن امیر شریفی بوده و نوازندگی تنبک توسط حسین زمانی انجام شده است. ساز و آواز از بخش‌های مهم کارگان موسیقی ایرانی است که امروز و تحت تاثیر روزگار در حال کم‌رنگ شدن است. در این آلبوم شاهد توجه ویژه به این قالب مهم اجرایی ایرانی هستیم. دستگاه نوا برای این اثر انتخاب شده اما در میانه‌های راه آوازهای ابوعطا و بیات ترک نیز به کار گرفته شده‌اند.
این آلبوم که ساز و آوازی در حوزه موسیقی دستگاهی ایران است، با رویکردی هنری و جدی و با نیت حفظ اصالت‌های موسیقی کلاسیک ایرانی توسط آهنگساز و خواننده اثر تولید شده است.
شریفی که پیش از این آهنگسازی و تولید و نشر آلبوم‌هایی همچون «برافشان»، «چهارسو»، «حُزّان» و «مجموعه تصانیف عارف قزوینی» را در کارنامه خود دارد، درباره «سرو بالای سَهی» نوشته است: امروزه با رشد فزاینده گرایش‌های مردم‌پسند در موسیقی ایرانی، بیش از پیش شاهد رنگ‌باختگی از هنری‌ترین اَشکال ارائه موسیقی دستگاهی؛ یعنی ساز و آواز و در مقابل شاهد رونق کم سابقه تصنیف و ترانه‌خوانی در موسیقی ایران هستیم؛ این نخستین ضرورتی است که مارا به طراحی و اجرای این ساز و آواز نسبتاً بلند ترغیب نمود.
او که عضو هیأت علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر است، ۴ قطعه برای این آلبوم ساخته و ۲ تصنیف از رپرتوار تصانیف قاجاری را برای این آلبوم تنظیم کرده است.
, , , ,