آلبوم سینه مشروح اثرمحمدامین اکبرپور، احمد مستنبط

در تاریخ 2018/04/19
” سینه مشروح ” نام آلبوم دونوازی تار و تنبک است که توسط دو موسیقیدان جوان محمدامین اکبرپور نوازنده تار و احمد مستنبط نوازنده تنبک به یاد شادروان مرتضی نی داوود به اجرا درآمده و توسط نشر موسیقی ارغنون منتشر شده است.
به گزارش ایلنا؛ قطعات این آلبوم در دستگاه سه‌گاه نواخته شده که بنا به گفته اکبرپور، نوازنده این اثر براساس شیوه نغمه‌پردازی و نوازندگی نی داوود و دیگر پیشکسوتان تار بوده که طی پژوهش وی بر آثار آن موسیقیدان برجسته صورت گرفته است.
سینه مشروح متشکل از نواخته‌هایی در دستگاه سه‌گاه در ۸ تراک شامل: مقدمه، پیش درآمد براساس ضربی نی داوود و بیگجه خانی، درآمد، آواز، پیش زنگوله، کرشمه، زنگ شتر از ردیف نی داوود، چهارمضراب براساس ضربی نی داوود و بیگجه خانی، زابل، مویه مبتنی بر صفحه گرامافون نی داوود، جنگ براساس ضربی شهنازی، مخالف، نغمه، مغلوب، مویه، حدی پهلوی، رجز، فرود از ردیف نی داوود و در پایان خزان براساس ضربی مختاری می باشد که تمامی آنان توسط محمدامین اکبرپور ساخته و پرداخته شده است.
در این اثر، احمد مستنبط با اجرای تنبک به لطف شنیداری اثر کمک کره است.
مرتضی نی داوود(۱۲۷۹-۱۳۶۹)، نغمه پرداز و نوازنده برجسته تار است که نامش در تاریخ موسیقی ایران برای خلق آثاری همچون ” پیش درآمد اصفهان “، تصنیف ” مرغ سحر ” و معرفی قمرالملوک وزیری در اذهان هنردوستان جاودان مانده است.
نشر موسیقی ارغنون پیش از این طی سال جاری یک آلبوم تصویری ” دگر “، دونوازی تار و تنبک با اجرای میلاد محمدی، تار و احمد مستنبط، تنبک منتشر کرده است.
—————————————————————–
«محمد امین اکبر پور» مقدمات موسیقی را با ساز تنبک آغاز نمود و سپس تار و سه تار را نزد اساتیدی چون «زیدالله طلوعی»، «کیوان ساکت»، «داریوش طلایی» و «داریوش پیرنیکان» تعلیم دید. سال ۱۳۷۸ وارد دانشگاه هنرو معماری شد و مدرک کارشناسی موسیقی گرفت. همزمان در سال ۱۳۷۹ به عنوان عضو پیوسته وارد مرکز حفظ و پژوهش موسیقی ایرانی شد. سپس برای آموزش تار نزد «محمد رضا لطفی» رفت. از مهمترین فعالیت های او علاوه بر تدریس، تشکیل گروه همنوازان «سایه» و جمع آوری آلبوم های «گلفرش»، «گلبانگ» و «سروشان» می باشد. همچنین در «مکتب خانه میرزا عبدالله» به عنوان مدرس، گروه بازسازی «شیدا» به سرپرستی استاد «محمد رضا لطفی» و کنسرت های «کاخ گلستان» و «فرهنگسرای نیاوران» افتخار همکاری داشته است.
, , ,