آلبوم موسیقی شمال خراسان (قوچان) ازحاج قربان سلیمانی

در تاریخ 2017/12/06
 آلبوم موسیقی شمال خراسان (قوچان) ازحاج قربان سلیمانی
آلبوم “موسیقی شمال خراسان (قوچان)” که توسط نشر کرشمه در خارج از کشور منتشر شده است با صدای حاج قربان سلیمانی و دو تار او اجرا شده است. نام انگلیسی این اثر Music Of The Bards From Iran می باشد که معنای آن “موسیقی شاعری از ایران : شمال خراسان” خواهد بود. در اثر پسر زنده یاد قربان سلیمانی یعنی جناب علیرضا سلیمانی او را در برخی از قسمت ها با ساز دو تار همراهی می نمایند.
—————————————————–
قربان سلیمانی (۱۲۹۹ – ۳۰ دی ۱۳۸۶)، نوازنده دوتار و خواننده موسیقی محلی شمال خراسان بود. حاج قربان در منطقه سرولایت و در روستای برسلان قوچان به دنیا آمد. او زیر نظر پدرش کربلایی رمضان، که خود از دوتار نوازان مشهور شمال خراسان بود، نواختن دوتار را آموخت و بعد از مرگ پدرش از بخشی‌های شمال خراسان همچون خان‌محمد، عِوَض (عیوض) و غلامحسین تعلیم گرفت. حاج قربان در کودکی به همراه پدر روستای خود را به دلیل شغل پدر که آرایشگر (سلمان) بود به قصد شهر ترک کرد و در روستای علی‌آباد ساکن گردید؛ و به همین دلیل است که نام خانوادگی ایشان به دلیل شغل پدر سلیمانی نام گرفت. حاج‌قربان به سه زبان ترکی، کردی و فارسی آواز می‌خواند. وی در سال ۱۳۴۵ به دلیل توصیهٔ یکی از متشرعین، دست از موسیقی کشید؛ ولی در سال ۱۳۶۲، دوباره نواختن را آغاز کرد. حاج قربان در کنسرت‌هایی در ایران و خارج از ایران شرکت کرد و یک آلبوم از آثار او منتشر شد. وی همچنین به کشورهای بسیاری مانند پرو، هلند، تونس، ترکیه، بلژیک، انگلستان، سوئیس، کلمبیا، اکوادور، پاناما، فرانسه و چند شهر آمریکا نیز سفر کرد. از جمله افتخارات وی می‌توان به کسب مقام اول جشنوارهٔ موسیقی لیون فرانسه و همچنین احراز مقام ستارهٔ جشنواره اوینیون فرانسه اشاره کرد.[۵] وی ده‌ها اجرای دوتارنوازی در کنسرت‌های موسیقی کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت. حاج قربان در داخل کشور هم مقام‌های برتر جشنوارهٔ موسیقی فجر ایران بین سال‌های ۶۹ تا ۷۱ را به دست آورد و دوازده دورهٔ متوالی داور ثابت جشنواره‌های موسیقی مقامی کشور بود. همچنین وی نشان درجهٔ دو فرهنگ و هنر را نیز از محمد خاتمی رئیس جمهور وقت، دریافت کرد. او در آلبوم شب، سکوت، کویر با محمدرضا شجریان همکاری کرد.
 حاج قربان در سال ۱۳۸۵، دوتار خود را به پسرش علیرضا سلیمانی هدیه داده با موسیقی وداع گفت. وی یک سال بعد درگذشت و در قوچان به خاک سپرده شد
, ,