عنوان اخبار ...
صفحه اصلی / محصولات / آموزش موسیقی / آلبوم نواخته های نورعلی برومند اثر نورعلی برومند
آلبوم نواخته های نورعلی برومند اثر نورعلی برومند

آلبوم نواخته های نورعلی برومند اثر نورعلی برومند

نورعلی برومند را می‌توان استاد الاساتید موسیقی ایرانی دانست. هنرمندی که تاثیر فراوانش در موسیقی کلاسیک ایرانی بر کسی پوشیده نیست. از برومند آثار زیادی باقی مانده است، چند اجرای کامل از ردیف میرزا عبدالله بخشی از این آثار به شمار می‌روند. اما اجراهای آزادتر از این استاد کمتر موجودند و یا شاید کمتر منتشر شده‌اند. نواخته‌های نورعلی برومند مجموعه‌ایست از سه اجرای آزاد این استاد فقید که به ترتیب با سازهای سه‌تار، تار و سنتور نواخته شده است. نواخته‌های نورعلی برومند از منابع موسیقی ایرانی به شمار می‌رود. این آلبوم می‌تواند برای علاقه‌مندان و نوازندگان موسیقی ایرانی بسیار قابل توجه باشد.

علی کاظمی در متن توضیحاتی که به مناسبت انتشار این اثر موسیقایی آماده کرده، نوشته است: «چگونه سامان دادن به یک برنامه‌ موسیقایی، از دو منظر فرم و محتوا، همواره یکی از موضوعات داغ و مناقشه‌برانگیز موسیقی دستگاهی در سده‌ اخیر بوده و هست. منظورم از فرم در اینجا بیشتر نحوه‌ چیدمان قطعات ضربی در کنار بخش ساز و آواز است و مرادم از محتوا چیستی ماده‌ صوتی که به‌ویژه میزان دوری و نزدیکی آن به ردیف موسیقی دستگاهی  بحث اصلی من در این نوشتار کوتاه است.

نورعلی‌خان برومند به عنوان یکی از مهم‌ترین راویان ردیف موسیقی دستگاهی ایران در این آلبوم به اجرای سه برنامه‌ موسیقی پرداخته است. اجرایی را می‌توان برنامه‌ موسیقی نامید که مجری، پیش از آغاز نخستین نغمه و زخمه، می‌داند که قرار است یک موسیقی چند دقیقه‌ای که احتمالاً به لحاظ فرم یا محتوا از چند بخش درست شده است، یا بدون طرح قبلی، برای یک مخاطب خاص اجرا کند.

از شواهد چنین پیداست که این سه اجرا دارای چنین مختصاتی هستند؛ حتی اگر از شکل اجراها هم نتوانیم به این اطمینان برسیم دست‌کم از صحبت‌های پیش و پس از دو اجرای تار و سه‌تار می‌توان به این قطعیت رسید. اهمیت این سه برنامه‌موسیقی و تحلیل فرم و محتوای آنها در این است که ما را با ذهنیت استاد برومند درباره‌ بداهه‌نوازی، که مواضع سخت‌گیرانه‌ای هم درباره‌ آن دارند، بیشتر آشنا می‌کند.

مبحثی که در این میان بیش از همه اهمیت پیدا می‌کند و بحث کلیدی من در این یادداشت است، میزان پایبندی استاد برومند به ردیف در اجرای یک برنامه‌ موسیقی است. برای کسانی که آشنایی کلّی (نه لزوماً کامل) با استاد و چارچوب‌های فکری و دیدگاه او درباره‌ موضوعات مختلف موسیقی دستگاهی دارند، نحوه‌ مواجهه‌ وی با ردیف در این سه برنامه بی‌گمان جالب توجه و قابل تأمل خواهد بود.»

1,000 تومان
امتیاز 0 از 0 رای

نظرات

captcha Refresh

محصولات مشابه

عضویت در خبرنامه

نشانی :

شماره تماس : 09052268978

ایمیل : jinomusic61@gmail.com