آلبوم هزار توی قفقاز اثرافشار نامور و فیروز ویسانلو

در تاریخ 2020/10/04
The Labyrinth of the Caucasus
By Afshar Namvar, Firouz Veysanlou
این مجموعه بی کلام که دربرگیرنده آثاری با تلفیقی از نوای تار آذربایجانی به همراه سازهای محلی و جهانی است، به همت نشر موسیقی «نوفه» و از سوی شرکت پخش «رها» در بازار توزیع شده و نه قطعه قفقاز ۱ الی ۹ را شامل می‌شود. موسیقی آذری و خطه آذربایجان محور اصلی موسیقی آلبوم هزار توی قفقاز است و جمعی از چهره‌های مطرح نوازندگی با افشار نامور همکاری داشته‌اند. فیروز ویسانلو(گیتار و آکاردئون)، بابک ریاحی پور(گیتار باس)، آتنا اشتیاقی(ویلنسل)، جلیل حمیدی(بالابان)، مهران فرشباف(سازهای ضربی) و شاهرخ مدقالچی(پیانو) نوازندگان این مجموعه هستند. ضبط آثار در استودیوهای «صبا»، «افق» و «طوفان» انجام شده و «رضا پوررضوی» وظیفه میکس و مسترینگ را بر عهده داشته است. همچنین تنظیم قطعات هم توسط شاهرخ مدقالچی انجام شده است.
«آلبوم هزارتوی قفقاز، توصیف و تحلیلی شخصی است از دیاری که میان دو دریای سیاه تا خزر را با تمام گوناگونی اقوامش در برگرفته و هنر، فرهنگ و زبان مردمانش را در عین تفاوت، بر هم تنیده است. از این هزارتو رشته موسیقی اش را در زادگاهم، تبریز، با رشته افکار خود پیوند زدم و آن گاه قفقاز را به روایت تار نواختم. تاری که استاد علی سلیمی به من آموخت و امروز با وفاداری و احترام به ریشه های کهن این موسیقی به صدا درآمده است. شاید به همین دلیل قطعات نامگذاری نشدند تا مخاطب با تصویر ذهنی خود در این هزار توی سیر کند. گفتنی است از زحمات استاد فیروز ویسانلو که گیتارش را جانانه به صدا درآورد تا سازش رنگی جدید به کار ببخشد. همچنین سپاسگزارم از دوست خوبم شاهرخ مدقالچی که تنظیم بی نظیری انجام داد. امید است این آلبوم مورد پسند مخاطب قرار بگیرد و هرچند کوچک، گوشه‌ای از قفقاز را به تصویر بکشد.»
—————————————————————-
  افشار نامور ( متولد ۲۸ بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی ) نوازنده تار آذربایجانی اهل ایران میباشد.
او در خانواده ای ترک زبان و موسیقی دوست در شهر تبریز چشم به جهان گشود. از ۷ سالگی زیر نظر استاد علی سلیمی به فراگیری اصول اولیه نوازندگی و ردیف های موسیقی آذربایجان پرداخت. در ۱۳ سالگی به ارکستر رادیو و تلوزیون تبریز پیوست و سپس همکاری طولانی مدتی با گروه آوای شهریار داشت. اگرچه وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته دامپزشکی به اتمام رساند اما همواره در محیط های هنری حضور داشت و عضویت در گروه های آراز، باریش و تِم، بخشی از این فعالیت ها است. او همچنین همکاری با هنرمندان مختلفی از جمله فیروز ویسانلو، امید حاجیلی و استاد وحید اسداللهی را در کارنامه خود دارد.
افشار نامور در سال ۱۳۹۴ اولین آلبوم خود را با عنوان  “هزار توی قفقاز”  منتشر کرد که در آن علاوه بر نوازندگی به کار آهنگسازی نیز پرداخته است و در جشنواره موسیقی فجرهمان سال جایزه ویژه ایران فرهنگی به وی تعلق گرفت.
, , , , , , ,