آلبوم پنج گاه اثر علی اکبر شکارچی

در تاریخ 2018/08/05
یادواره پنج استاد موسیقی در آلبوم تصویری علی‌اکبر شکارچی
«پنج‌گاه» عنوان تازه‌ترین اثر علی اکبر شکارچی نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر پیشکسوت موسیقی کشورمان است که در قالب یادواره‌ای برای پنج استاد بزرگ موسیقی ایرانی منتشر شده است. آلبوم تصویری «پنج‌گاه» به یاد عطا جنگوک، داریوش صَفوَت، هابیل علی‌اُف، محمد رضا لطفی و احمد محسن‌پور ساخته شده
این آلبوم که به صورت تصویری توسط موسسه‌ فرهنگی هنری «کمان آوای آرش» تهیه شده شامل کمانچه‌نوازی و آوازهای علی‌اکبر شکارچی است. علی‌اکبر شکارچی از نوازندگان بزرگ در عرصه کمانچه‌نوازی به‌شمار می‌رود که تاکنون تالیف‌ها و آثار بسیاری در زمینه موسیقی ایرانی داشته است.
ابراهیم بهزاد در یادداشتی برای آلبوم «پنجگاه» نوشته است:
«آوردگاهِ هستی، گاه آدمی را بر کیگاهِ اقبال می‌نشاند و گاه او را سوار بر تختِ روان، رهسپارِ دهانِ بازِ خاک می‌کند. و اما در کارگاه هستی، دستگاهِ راست پنجگاه، که روزگاری پرده نشینِ گاهانِ خلوتِ بختیاری و لُر و لَک بود، با تیر و تالِ شکارچی‌ای چیره دست، از حجاب مستوری به درآمده تا رازِ کهنۀ بادِ وزان در کوچِ دلگیرِ شاخِ رزان به مویه و آواز، به چنگ و ساز دوباره‌اش، باز سازد و باز نوازد. و گاهِ کوچ و سوز و سازِ پنج ققنوس افسانه‌ای در تولد دوبارۀ راست پنجگاه، یادآور مولودی است که با مرگ، زنده می‌شود.»

گاه اول / به یاد عطا جنگوک

گاه دوم / به یاد دکتر داریوش صفوت

گاه سوم / به یاد محمدرضا لطفی

گاه چهارم / به یاد هابیل علی اف

گاه پنجم / به یاد احمد محسن پور

———————————————————————-

علی اکبر شکارچی نوازنده ایرانی و استاد موسیقی لری است.وی در ۶ فروردین ۱۳۲۸ در استان لرستان متولد شد.نواختن کمانچه را از کودکی تحت تاثیر نوازندگان محلی آغاز کردند و پس از اخذ دیپلم و خدمت سربازی در سن ۲۴ سالگی به تهران رفت و در سال ۱۳۵۰ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل گردید و جهت فراگیری ردیف‌های سازی و آوازی و قطعات ضربی از محضر استادان داریوش صفوت،نورعلی خان برومند،محمود کریمی،یوسف فروتن،سعید هرمزی و جلال ذوالفنون بهره می‌برد.شکارچی در سال ۱۳۵۶ در اولین آزمون موسیقی «باربد» نفر اول رشته نوازندگی کمانچه شد.
, , ,