آلبوم پیر نای اثر حسین یاوری

در تاریخ 2019/02/12
حسین یاوری که در نوازندگی نی به سبک قدما به استادی رسیده بودند و تحقیق و پژوهش های فراوانی در زمینه نوازندگی نی و گوشه های موسیقی داشتند در طول عمر خویش آنچنان در مجامع هنری حضور نیافتند و از این رو شناخته نشدند. البته ناگفته نماند به دلیل هم عصر بودن ایشان با استاد کسائی و سبک نوازندگی کسائی که در بین موسیقیدانان و شنوندگان مقبول بود نیز مزید بر علت این گوشه گیری بوده است.
در هر صورت آلبوم پیش روی شما از معدود آثار بر جای مانده از استاد حسین یاوری می باشد. ۳ قطعه شنیدنی از نی نوازی ایشان به سبک قدما که در یکی از قطعات همنوازی ایشان با سنتور استاد سیروس ساغری می باشد.
———————————————————
حسین یاوری نوازنده نی متولد ۱۲۸۵ در اصفهان و متوفی ۲۲ آذر ۱۳۵۷ است. حسین احمدیان ملقب به یاوری فرزند عباس به سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در خطه زنده رود اصفهان چشم به جهان باز کرد. در سن ۱۴ سالگی پدر را از دست داد و به ناچار تحت سرپرستی مادر قرار گرفت. استاد یاوری در کوچکی شاگرد چاقو سازی در اصفهان بود. یک روز صدای نی چوپانی را می شنود و پیش چوپان می رود ، نی چوپان را می گیرد و در مواقع بیکاری در مغازه نی میزد. تا اینکه روزی نایب اسدالله از آنجا عبور می کند و صدای نی یاوری را می شنود ، نی را از وی گرفته و یک قطعه در آواز دشتی می زند که استاد یاور همیشه از آن صدای ملکوتی یاد می کردند و بعد یاور را نزد شاگرد خود مهدی نوایی جهت فراگیری نی می فرستد. استاد نور علی برومند زمانی نزد استاد حسین یاوری در اصفهان آمده بودند و از دقت استاد یاوری در اجرای فواصل و ریزه کاری های موسیقی بسیار تعریف می کردند. استاد یاور دارای استعداد و هوش و حافظه ای قوی و استثنایی بود و در حفظ و ترویج موسیقی همواره کوشا بود و در اثر زحمات شبانه روزی ، بیش از ۴۸۶ گوشه و مقام در دستگاه های مختلف و آوازهای ایرانی را به طور کامل از بر داشت. استاد یاوری تا پایان عمر همسر اختیار نکرد و در اواخر عمر به علت عناد و دشمنی در یکی از شهرهای ایران او را مسموم کردند و در غذای او جیوه ریختند و در نتیجه او نابینا شد. یاورى در باغ کوچکى زندگى مى کرد که آقاى کاشفى (که از مریدان او بود) آن باغ را به او هدیه داده بود. این باغ در خیابان مجمر اصفهان واقع بود و میعادگاه دوستان و دوستداران موسیقى بود. شخصیت هاى مختلف علمى، فرهنگى، هنرى و اجتماعى از شهر هاى مختلف به باغ یاورى مى آمدند و از محضر او بهره مى بردند از جمله استاد نور علی برومند ، مرحوم مجد استاد تار، روان شاد استاد اسدالله ملک و استاد پرویز یاحقی و استاد تاج اصفهانی و …. استاد جلال تاج اصفهانى درباره یاورى می گفت: «یاورى استاد است و ردیف ها و گوشه هاى بسیارى را بلد است ولى خیلى باهوش است و آنچه مى داند براى همه نمى گوید مگر براى اهل معرفت .»
, , ,