آلبوم چاوه ری( انتظار ) اثرآزادمیرزاپور

در تاریخ 2018/03/05
آلبوم چاوه ری( انتظار ) اثرآزادمیرزاپور
نایـــــــــــــــاب
باانتشار آلبوم موسیقی کوردی “چاوه ڕێ” به آهنگسازی و تنظیم آزاد میرزاپور و همخوانی آزاد میرزاپور و خانم یسنا در نوروز ۸۹ آغاز فعالیت نشر سی-دی در شرکت هزارآواز می باشد.
این آلبوم شامل آثار کوردی ساخته شده و تنظیم ملودیهای فولکلور توسط آزاد میرزاپور در خلال سالهای ۸۶-۸۲ میباشد که همزمان با تور ۲۰۱۰ کنسرتهای گروه مستان و همای در اروپا و آمریکا و کانادا منتشر شد. آهنگ “چاوه ڕێ” که قطعه شماره هفتم این آلبوم است در این کنسرتها به صورت همخوانی همای و آزاد میرزاپور اجرا گردید و با استقبال کم نظیر حضار رو به رو شد.
این آلبوم با همکاری گروه مستان و هزارآواز ونوازندگان میهمان در استودیوهای بامداد و دیلمان توسط امید انصاری و آرمین کارباف ضبط و میکس و مسترینگ شده است.

 

اسامی هنرمندان این مجموعه به شرح زیر است:
نوازندگان میهمان: (قطعات اول و دوم :زمان ضبط: ۶-۱۳۸۴)
ارسلان کامکار: ویلن وویولا
میثم مروستی: ویلن وویولا
داود منادی: ویلنسل
کارن کبیری: کنترباس
داود ورزیده: نی
نوازندگان گروه مستان: (قطعات سوم و ششم وهفتم زمان ضبط:۱۳۸۸)
سینا جهان آبادی: ویلن و ویولا و کمانچه
پاشا هنجنی: نی
علی پژوهشگر: عود
محمود نوذری: سنتور
علیرضا مهدیزاده: قیچک
سحاب تربتی: تمبک
اسفندیار شاهمیر: دف
نوازندگان گروه هزارآواز: (قطعات اول و دوم وچهارم وپنجم زمان ضبط:۶-۱۳۸۴)
سینا جهان آبادی: کمانچه
مریم خدابخش: عود
سورنا صفاتی: سنتور
کورش دانایی: تمبک
حسین رضایی نیا: دف
آرش صمیمی: دهل
آزاد میرزاپور: تار، سه تار، بم تار و دیوان
کر: اوا ایوبی – فردین لاهورپور – آرش صمیمی – مهرداد میرزاپور

لازم به ذکر است که این آلبوم در آرشیو ژینوموزیک چندسالی ست که نگهداری شده به سفارش دوست عزیز و همیار سایت جناب آقای علی نیکبخت تقدیم حضور شما عزیزان خواهد شد .

——————————————————-
آزاد میرزاپور (۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۸):
عشق به موسیقی از همان اوان کودکی به واسطه پدرش -رسول میرزاپور که از اساتید موسیقی منطقه کردستان می باشد- در او پیدا شد. فراگیری موسیقی را با سنتور از سن پنج سالگی شروع کرد و در فاصله چند سال ، با گروه پدرش فعالیاتهای جدی در زمنیه اجراهای صحنه ای را آغاز نمود.
در سال ۶۸ پس از پنج سال نوازندگی سنتور، به هنرستان موسیقی رفت و با تاثیر از نوازندگی اساتیدی همچون محمد رضا لطفی و حسین علیزاده، تار را به عنوان ساز تخصصی و در کنارآن ،سه تار و عود را فرا گرفت.
از اساتید وی در این زمان می توان به تینوش بهرامی ،شادروان رضا وهدانی ،ارشد تهماسبی و حسین علیزاده اشاره نمود که هر کدام نقشه به سزایی در شکل گیری شخصیت هنری او داشتند. وی همراه با تحصیل در هنرستان به ضبط آثاری در رادیو و تلویزیون پرداخت.
آزاد پس از فارغ التحصیلی از هنرستان وارد دانشکده هنرهای زیبای دا نشگاه تهران شد و همزمان با آن در ضبط آلبومها واجراهای گروه های مختلف در ایران و خارج از کشور همکاری نمود.
از فعالیتها وی در این زمان می توان به اجرای کنسرتهایی در ایران و اوروپا همچون تکنوازی و همنوازی در دانشکده ادبیات و زبانها و دانشکده موسیقی استراسبورگ فرانسه واجرای موسیقی در همایش رومی در دانشگاه ال کورتنگلس مادرید و سالن کاسا آسیا در اسپانیا و ….. ونوازندگی در آلبومهایی همچون؛ شکوه عشق و راز گشا به خوانندگی علیرضا افتخاری با ستاره ها به خوانندگی همایونشجریان و آثار محلی مانند آه مجنون،عزیز دل ،ضله و ژینا و آهنگسازی وتنظیم و نظارت ضبط در آلبوم آزاد میرزا پور و شهرداد روحانیگشایش و همکاری با آهنگسازانی نظیر:فریدون شهبازیان ومجید انتظامی در زمینه موسیقی فیلم را نام برد.
وی همگام با اجراهای صحنه ای و نوازندگی در آلبوم ها به تدریس تار و سه تار و عود همت گمارد که در این ارتباط نوازندگانی را پرورش داد که خوشبختانه هم اکنون از دانشجویان ویا فارغ التحصیلان موسیقی می باشند.
از دیگر فعالیتهای آزاد عضویت در شورای شعر و موسیقی محلی رادیو وتلویزیون و سرپرستی و آهنگسازی ارکستر کردی رادیو و تلویزیون به مدت هفت سال و همکاری با گروه مستان در اجراهای تورهای آمریکا و کانادا و اروپا در سالنهایی نظیر والت دیزنی کنسرت هال لس آنجلس ، استراتمور هال شهر واشنگتن ، لینکلن سنتر شهر نیو یورک ، روی تامسون هال شهر تورونتو ، سالن رادیو دولتی برلین و… می باشد و همچنین همکاری با استاد شهرداد روحانی در اجرای مشترک مستان و ارکستر سمفونیک در لس آنجلس آمریکا در سال ٢٠٠۹ در سالن والت دیزنی کنسرت هال و ………. اشاره نمود.
وی در سال ۸۵ گروهی را با عنوان هور آوا تاسیس کرد که بعدها نام آن را هزار آواز نامید .وی با این گروه آثار خود را ضبط ودر داخل و خارج از ایران اجرا نمود. از اجراهای این گروه می توان به اجرا در دانشگاه نیکوزیا در قبرس به مدت سه شب وشرکت در شصتمین سال الحاق ایران به سازمان جهانی یونسکو در پاریس و اجرا در سالن اصلی یونسکو به همراهی افرادی از این گروه و ارکستر زهی لیان پاریس اشاره کرد.آلبوم موسیقی کردی “چاوه ری”به آهنگسازی و تنظیم آزاد و با همخوانی وی و خانم یسنا و با اجرای مشترک گروه مستان وهزارآواز شامل آثار وی در زمینه موسیقی کردی است که حاصل فعالیتهای وی در خلال سالهای ٨٢-٨٦ می باشد که در بهار ٨٩ توسط شرکت هزارآواز در اروپا و آمریکا منتشر شده است و بخشهایی از آن در کنسرتهای مستان در تورهای سال ٢٠١٠ اروپا و آمریکا اجرا و منتشر شد.
سایت هزار آواز
, , ,