آلبوم ژور ازپوریا پورناظری

در تاریخ 2017/10/08
آلبوم ژور ازپوریا پورناظری
مجوز ارشاد: ۶۵۴۷
آلبوم موسیقی ‘ ژور’ نوعی فرم جدید در موسیقی ایرانی است که درواقع نوعی تلفیق موسیقی شرق و غرب است.
این آلبوم از سه بخش تشکیل شده که قسمت نخست آن ‘پوکستان’ نام دارد و داستان انسانی را روایت می کند که به دلیل سادگی و بی غل و غش بودنش ، مورد تمسخر اجتماع قرار می گیرد.
بخش دوم این آلبوم که ‘ پاک دیوانه’ نام دارد ، درباره همین فرد است که پس از مدتی تصمیم می گیرد که به رنگ جامعه در آمده و با تمام آلودگی ها و غل و غش اجتماع آشتی کند وهمین کار را می کند.
در بخش سوم این آلبوم نیز که ‘ تکه بومی’ نام دارد ،این فرد برای خودش ، احساس دل تنگی می کند و به شکل اولش باز می گردد .
این هنرمند تاکید کرد: از آن جایی که موسیقی آلبوم ‘ژور’ فرم جدید در موسیقی محسوب می شود ، برای این آلبوم مجبور به طراحی و ساخت یک تنبور جدید شدیم که طراحی آن را خود و ساخت آنرا پدرم ‘ هرمز پور ناظری ‘ به عهده داشته است و تنبوری کلاسیک و با صدایی متفاوت تر محسوب می شود.
وی با بیان اینکه ‘ژور’ یک واژه کردی به معنی رهگذر است، اضافه کرد: در بخش آخر این آلبوم ما دوباره صدای تنبور سنتی را از همان ساز تازه طراحی شده ، می شنویم و این قابلیت بالای ساز را نشان می دهد که توانایی صوت کلاسیک ، تلفیقی و سنتی را در خود دارد .
بداهه نوازی‌های تنبور پوریا پورناظری اگرچه ملهم از مقام‌های کهن تنبور است اما برای روایت داستان‌اش، به صدادهی و شیوه‌های نوازندگی سنتی وفادار نمانده و فضایی امروزی را تصویر می‌کند.
ناشر: نشر هرمس
کد کتابخانه ملی: ۴۴۱۹و
——————————————
پوریا پورناظری،متولد کرمانشاه از مادری فرهنگی و پدری سازنده ی سازهای ایرانی است.از کودکی در فضای کار پدر و عموی اش «کیخسرو پورناظری» حضور داشت و از شش سالگی به آموختن تنبور نزد پدر روی آورد و در ده سالگی،آموختن سه تار را،با «افشین رامین» ادامه داد.از سال ۱۳۷۷ به مدت دو سال در گروه «شمس» به سرپرستی کیخسرو پورناظری فعالیت کرد که حاصل آن،همکاری در آلبوم «مستان سلامت می کنند» و کنسرت هایی با این گروه بود.
, ,