آلبوم گنج مستور اثری از: Whologram

در تاریخ 2018/03/28

آلبوم “گنج مستور” از گروه هولوگرام ریمیکسی الکترونیک از قطعاتی شناخته شده از شجریان، ناظری، قربانی، علیزاده، کلهر، تاج اصفهانی و بنان می باشد.
کار کردن مجدد (ریوُرک یا ریمکس) روی قطعات موسیقی سنتی ایران از شجریان گرفته تا ذبیحی چند سالی است که بین جوانان نوگرای موسیقی ایران باب شده‌ و البته هنوز به «دوباره کاری» کشیده نشده‌است. تجربیات ماهان فرزاد، مسلم رسولی، ری‌بیت و… همگی نکات قابل توجهی داشتند. حالا #هولوگرام آلبومی به نام گنج مستور با هفت قطعه را در اختیار ما قرار داده است که نشان می‌دهد پیوند زدن موسیقی الکترونیک و موسیقی سنتی هر روز جدی‌تر می‌شود. نکته‌ای که در رابطه با این آلبوم اهمیت دارد همین آلبوم بودنش است؛ چراکه همیشه چنین تجربیاتی به شکل تک آهنگ عرضه می‌شد. حالا شنونده می‌تواند گوش خود را به شکل جدیدی محک بزند و بفهمد آیا چنین تجربیاتی تنها با تک آهنگ و به شکل لحظه‌ای قابل باور و جذاب است یا می‌تواند مانند آلبومی اورجینال، کلیتش را هم دوست داشته باشد. در گنج مستور روی قطعاتی عموماً شناخته شده از شجریان، ناظری، قربانی، علیزاده، کلهر، تاج اصفهانی و بنان، تمرکز شده و به اکثر قطعات عناصر ریتمیک تزریق شده‌است. تقریباً تمام آثار اصلی، فضایی غمگین داشتند که شنیدنشان در کنار هم را سخت می‌کرد و از آن مهمتر به خلوت نیاز داشت ولی حالا شاید حتی در ماشین و هنگام کار هم از شنیدنشان لذت ببرید.

 

آلبوم گنج مستور اثری از: Whologram

هولوگرام ، پروژه ای تجربی از  آهنگساز ، تهیه کننده ی موسیقی و خواننده ی  مستعد اهل تهران، حامد حسینی است.  وی از سال ۹۳ تحت نام این پروژه شروع به  فعالیت نموده است. سبک  کاری پروژه ی وی بازه ی گسترده ای از  ژانرهای گوناگونی همچون موسیقی راک، فولک، الکترونیک، فانک، جَز، سایکدلیک و موسیقی جهانی و .. را در بر می گیرد و هر مجموعه و آلبوم هولوگرام بخش هایی از این طیف را پوشش می دهد.هولوگرام در ماه های اخیر آلبومی تلفیقی از آواهای ایرانی و موسیقی الکترونیک متاثر از بافت غربی نیز ساخته است و همچنین  با همکاری گروه دو نفره ی Worthless Liars قصد دارد تا به زودی آلبومی به سبک تریپ هاپ را به انتشار برساند. هولوگرام در حال حاضر در مرحله ی ضبط آلبوم دیگری در سبک فولک راک است.
  جدیدترین قطعه ی انتشار یافته از هولوگرام حاصل همکاری حامد حسینی با دیگر هنرمند اهل تهران، مِستر استونرد است. قطعه ی مذکور در سبک الکترونیک است و You Called Me In نام دارد که اجرای وکال آن توسط هولوگرام و تنظیم و میکس و مَستر آن توسط مِستر استونرد انجام شده است.  جواد حقیقی با نام هنری مِستر استونرد،  آهنگساز ، صدابردار و تنظیم کننده ی موسیقی است که از دهه ی هشتاد تا کنون فعالیت های مختلفی در سبکهای هیپ هاپ، پاپ، راک، الکترونیک و موسیقی فیلم انجام داده و همکاری گسترده ای با هنرمندان سبک های مختلف داشته است. وی در حال حاضر مشغول انجام مراحل پایانی اولین آلبوم خود در سبک الکترونیک است.مستر استونرد و هولوگرام فعالیت های زیاد و مستمری از اواسط دهه ی هشتاد تا کنون با یکدیگر داشته اند.
علاوه بر ترک فوق الذکر، در این پست یکی از کارهای انفرادی حامد حسینی و پروژه ی هولوگرام نیز به اشتراک گذارده می شود. این ترک در ژانر فولک راک و آکوستیک می باشد و در سال ۱۳۹۰ توسط وی نوشته و ساخته شده است. نکته ی جالب توجه در مورد حامد حسینی، تکنیک و توانایی بالای وی در اجرای وکال به زبان انگلیسی است، کاری که کم تر خواننده ی ایرانی توانایی انجام آن را دارد. صدای گرم وی، در کنار موسیقی دلنشین و تنظیم با کیفیت مِستر استونرد، ماهیتی گیرا، تاثیرگذار و جذاب را در این قطعه شکل بخشیده است.
, , ,