آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • یونس دردشتی

بازدید: 88 بازدید
یونس دردشتی، از خوانندگان قدیمی که در خانواده ای یهودی در اصفهان متولد شده بود، به “بلبل رادیو” مشهور بود.یونس دردشتی در سال ۱۲۸۸ در اصفهان متولد شد و از پنج‌سالگی خوانندگی را نزد پدرش آغاز کرد و مشغول یادگیری ردیف‌ها و مقام‌های آواز ایرانی شد.
در سیزده‌ سالگی پدرش را از دست داد و پس از آن برای یادگیری شیوه‌های آواز سنتی به صفحات گرامافون گوش می‌داد تا این‌که به محضر استاد موسی نی‌داوود رفت و فراگیری هنر موسیقی و دستگاه‌های موسیقی سنتی ایرانی را ادامه داد.
یونس دردشتی در طول همکاری با رادیو با هنرمندانی هم چون مرتضی محجوبی، حسین یاحقی، ابراهیم منصوری، جلیل شهناز و …. همکاری داشت تا جایی که به او لقب “بلبل رادیو” را داده بودند.
یونس دردشتی تحریرها را با ریتم‌های گوناگون می‌خواند و بسیاری از گوشه‌های ردیف آوازی موسیقی را به شیوه ترانه اجرا می‌کرد.
او از شناسندگان پرکار و پربار مکتب آواز اصفهان بود ولی از آثارش ضبط‌های اندکی به جا مانده است که اگر به تبار یهودی او مربوط باشد، باید از نویسندگان کتاب های مرجع موسیقی انتقاد کرد.
او دل‌باخته روش جلال‌الدین تاج و ظلی و اسماعیل ادیب خوانساری در خوانندگی بود.
قطعه ای که از یونس دردشتی در پادکست این هفته “آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز” انتخاب کرده‌ایم، “ساقی نامه” نام دارد که در اجرای آن نوازندگانی هم چون علی تجویدی، اصغر بهاری، فرهنگ شریف و عباس زندی همکاری داشتند.
یونس دردشتی پس از انقلاب با توجه به محدودیت‌هایی که برای اقلیت‌ها وجود داشت به آمریکا مهاجرت کرد و در ۱۰ اسفند ۱۳۷۴ در نیویورک آمریکا درگذشت اما او بدون شک یکی از صداهای ماندگار تاریخ موسیقی ایران است.

مطالعه بیشتر