اتاق گوشواره-دنگ شو

بازدید: 140 بازدید
otagh e gooshvareh
اتاق گوشواره-دنگ شو
«نرو دَرو نبندُ دَرو دَرو نبندُ نبند دَرو نبندُ نرو دَرو نبندُ». بعد، درامز و تمبک و پیانو و نوای «ای عقل اینجا دنگ شو». و گروه «دنگ شو» ، به حرف مولوی گوش کرده و دنگ شده و آلبوم «اتاق گوشواره» را هم با همین فرمان او آغاز کرده است: دنگ شو.
هسته اصلی دنگ شو را برادران شجاع نوری شکل داده اند: طاها پارسا، نوازنده پیانو و رضا شایا، نوازنده ساکسوفون که در سال های فعالیت گروه، با هنرمندان مختلفی از جمله امید نعمتی، خواننده پالت، سعید آتانی و علی زند وکیلی، خوانندگان آلبوم «اتاق گوشواره» و نوازندگان سازهای دیگر همکاری کرده اند. مثلا در «اتاق گوشواره» از صدای نی اسحاق چگینی و ویولنسل آتنا اشتیاقی و کنترباس آرش ضرابیان بهره برده اند.
دنگ شو پیش از «اتاق گوشواره»، دو آلبوم دیگر را هم منتشر کرده است: «شیراز چل ساله» و «دلتنگ شو». این گروه علاوه بر اجرای موسیقی در جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما، آهنگسازی فیلم «ضد گلوله»، سریال های «پژمان» و «شمعدونی» و … را در کارنامه خود دارد.
«اتاق گوشواره» تلفیقی از سبک های مختلف، از پاپ گرفته تا تانگو است و حتی ریتم های رقص سماع هم در آن شنیده می شود. به جز مولانا، سعدی، حافظ، فریدون مشیری، سیمین بهبهانی و … هم از شاعران «اتاق گوشواره» هستند.
آلبوم پر از نوآوری است: ترکیب شعر مولوی با «دل لای در له شد»، دکلمه کردن شعر در «بی خوابی» و استفاده از مصراع اول شعر «باز باران با ترانه» در «آبان کاشی 16» و ترنم ترکی «گئتمه گئتمه گل گوزل یار» در «ماهی ها» و ترکیب آواز ایرانی دوصدایی با سازهای غربی.
نام آلبوم هم مفهومی کنایه آمیز دارد: اتاق گوشواره در معماری قدیمی ایرانی در دو سوی شاه نشین قرار داشته و وقتی مهمان می آمده، درش را باز می کرده اند تا فضا بزرگتر شود و محل استقرار نوازندگان هم بوده است. و «اتاق گوشواره» دنگ شو، شاید فضایی تازه ایجاد می کند برای مهمانان تازه موسیقی فارسی.
خواننده
علی زند وکیلی، سعید آتانی
نوازندگان
حسام صدفی نژاد، امین غفاری، نیما حسینی، ماکان خوی نژاد، آرش ضرابیان، نیما عظیمی نژاد، اسحاق چگینی، آتنا اشتیاقی، مانی مزکا
ترانه سرا
امیر چمنی، مولانا، حافظ شیرازی، عارف قزوینی، فریدون مشیری، سیمین بهبهانی، مازیار عبایی، سعدی
مجوز ارشاد:93-8403

مطالعه بیشتر