باغ های پژمان-هوشنگ کامکار

در تاریخ 2016/02/02

آلبوم «باغهای پژمان» به آهنگسازی «هوشنگ کامکار» به صورت

 «بی کلام» و درسه موومان، به پاس مقام استاد «احمد پژمان» تولید شده است. «احمد پژمان» اولین آهنگسازی است که علم چند صدایی (پلی فونی) را وارد موسیقی ایرانی کرد به نحوی که اصالت و هویت موسیقی از بین نرود.
«هوشنگ کامکار» درباره این آلبوم می گوید: “کل اثر دارای فرمی اپیزودیک و موزاییک وار آزاد است که تم های اصلی بدان تشخص بخشیده است، به منظور وحدت و یکپارچگی در مکان هایی برای یادآوری برگشت و تکرار می شوند. در تمام طول اثر ملودی ها و موتیف های موسیقی کردی احاطهٔ کامل دارند. این تدبیر نه برای امضای خودم، بلکه بیش تر به احترام استاد «پژمان» که علاقهٔ خاصی به این نوع موسیقی دارند به کار رفته است. با این اثر قصد داشتم نشان دهم میشود از تمام تکنیکهای موجود در جهان استفاده کرد ولی در نهایت اثر هویت ملی داشته باشد.”
کامبیز روشن روان درباره این اثر اضافه کرد: “آنچه موجب پیشرفت موسیقیدانان بزرگ و معرفی آنها به دنیا شده است، وجود آثار بدون کلام بوده که بعدها مکاتب مختلفی را بهوجود آورده اند. آثار کامکار در زندگی مردم تاثیر می گذارد و در ذهن آنها رسوب می کند.”
«محمد سریر» رییس هیات مدیره خانه موسیقی خاطرنشان کرد: ” این آلبوم بسیار تاثیرگذار است و حتی باید در ژانر موسیقی خودش، در ارکستر سمفونیک اجرا شود.”
همچنین«حمیدرضا دیبازر» درباره آلبوم می گوید: ” این اثر از آن نوع آثاری است که هر کسی نمیتواند آن را بفهمد، مانند اینکه سر کلاس فیزیک کوانتوم، مردم عادی هم بنشینند. افرادی مانند هوشنگ کامکار جزو مفاخر ملی و از جامعهشان جلوتر هستند.”
«باغ های پژمان» به همت مؤسسهٔ «راوی» منتشر شده است. مدیر تولید این آلبوم «رضا مهدوی»، صدابرداری «سیاوش کامکار»، نظارت بر ضبط «ارسلان کامکار» و طراحی گرافیک جلد را «سهیل حسینی» بر عهده دارند.

, ,