بهترینهای استاد بانو شمسی شمس

در تاریخ 2019/01/03
این مجموعه که شامل ۳۲ ترانه  منتخبی از بهترین و زیبا ترین ترانه های بانو شمس می باشد که بصورت شرکتی و اورجینال در خارج از ایران منتشر شده

————————————————————-

شمسی شمس در رشت متولد شدو در مدرسه پیک سعادت تحصیل نمود . او از سال ۱۳۲۷ ه‍‍ـ . ش خوانندگی را شروع کرد. ابتدا در برنامه های « شیر و خورشید سرخ » و بعد به نام ناشناس در رادیو تهران می خواند. وی وی همسر حبیب الهی بدیعی بود و در زمان فیلمبرداری فیلم « ولگرد» با هم آشنا شدند. این خواننده نزد ابوالحسن صبا و حسین یاحقی تعلیم گرفت و از سال ۱۳۳۳ هـ. ش یا ۱۳۳۴ه‍‍ـ . ش تا پایان سال ۱۳۳۶ ه‍‍ـ . ش در ارکستر شماره ی شش رادیو تهران که رهبری آن را بدیعی به عهده داشت می خواند. برنامه های این ارکستر شبهای جمعه از رادیو پخش می شد. از معروف ترین تصنیف های این دوران تصنیف « نرگس شیراز و دختر سنبل فروش» می باشد.
او در سه فیلم سینمایی به نام های « ولگرد» به کارگردانی مهدی رییس فیروز (۱۳۳۱ ه‍‍ـ . ش ) ، « خورشید می درخشد» به کارگردانی سردار ساکر (۱۳۳۵ه‍‍ـ . ش (و « همه گناهکاریم» به کارگردانی عزیز رفیعی (۱۳۳۷ ه‍‍ـ . ش ) بازی کرده است.
نام بانو شمس از یک طرف در ردیف نام های معروف آن زمان چون روح انگیز، ملوک ضرابی و روحبخش می نشست در حالی که به لحاظ زمانی، یک نسل با آنها فاصله داشت و به لحاظ کار موسیقی هم در آن پایه قرار نداشت.
از طرف دیگر او همدوره دلکش ، مرضیه و پروین بود و مانند یکی از آنها در دوره اول سینمای ایران نقش هایی ایفا کرد. در هر حال صدای دلنشین او در ترانه هایی چون « نرگس شیراز» که مرغ زیبا را به سخن و گل را به چمن باز می آورد، هنوز هم ورد زبان کسانی است که آن سالها را به یاد دارند یا به موسیقی ایرانی عشق می ورزند.
شاید بتوان گفت که شعر برخی از شعرا و ترانه سرایان فارسی با صدای دلکش او بود که ماندگار شد. مانند همین « نرگس شیراز » که شاعر آن معینی کرمانشاهی است یا بعضی شعرهای کریم فکور و بیژن ترقی.
با وجود آنکه در زبان فارسی ترانه های خوبی از بانو شمس به یادگار مانده اما او بیشتر به خواننده تصنیف ها و ترانه های گیلکی شهرت داشت. ترانه هایی که او با خواننده دیگر هم دیار خود « شاپور جفرودی» اجرا کرده از شهرت و محبوبیت بیشتری برخوردار است.
بانو شمس معروف ترین ترانه اش را درباره شیراز خواند، اما خود اهل شمال ایران بود. در رشت زاده شده بود
شمسی شمس در مردادماه ۱۳۸۵ در آمریکا، در خلوت و تنهایی زندگی را وداع گفت .
, , , ,