دانلودآلبوم مرتضی یاسوری بنام یک مترو هفتاد صدم

در تاریخ 2017/05/28
دانلودآلبوم سیمین بهبهانی ومرتضی یاسوری بنام یک مترو هفتاد صدم
هفتاد سال این گُله جا ماندم که از کف نرود
یک متر و هفتاد صدم: گورم به خاک وطنم
سیمین بهبهانی ۸۷۷ سال صبر کرد تا بالاخره در گوری در خاک وطنش دفن شود؛ گوری به وسعت یک متر و هفتاد صدم. اما مدت ها پیش از مرگش، این آرزو را به غزل سرود و دکلمه کرد، تا قطعه ای ازز صدای او به یادگار بماند در آلبوم «یک متر و هفتاد صدم».
آلبوم «یک متر و هفتاد صدم» مجموعه ای از اشعار سیمین بهبهانی با صدای مرتضی یاسوری و آهنگسازی سیامک جهانگیری است که توسط نشر نغمه حصار منتشر شده است. در این آلبوم تعدادی از معروف ترین اشعار بانوی غزلسرا مثل «دلم گرفته ای دوست»، «یک متر و هفتاد صدم»، «بشمار برگ های گلی را»، «مردی که یک پا ندارد» و تعدادی اشعار دیگر در آن دکلمه شده است.
در این آلبوم مجید اسماعیلی، سیامک جهانگیری، حمید خوانساری و علیرضا دریایی با ویولنسل، ویولن، ویولن آلتو، عود، نی و نی قمیشی به نوازندگی پرداخته اند. موسیقی این آلبوم، با نوای ملایم سازهای زهی، بیشتر برای فضاسازی و تصویرگری اشعار به کار رفته است.
در قطعه پایانی، سیمین بهبهانی شعر «یک متر و هفتاد صدم» را با صدای خودش دکلمه کرده است.
اشعار سیمین بهبهانی گستره وسیعی از موضوعات عاطفی تا اجتماعی و فلسفی و میهنی را شامل می شود. در قطعه «پسته»، داستان فقر را می شنویم «کودک روانه از پی بود، نق نق کنان که من پسته/ پول از کجا بیارم من؟ زن ناله کرد آهسته». در قطعه «در طول راه»، فلسفه زندگی انسان به چالش کشیده می شود «زاد و مرگ ما دو نقطه است، در دو سوی طول یک خط/ هر چه هست طول خط است، ابتدا و انتها نه» و در قطعه «دوباره می سازمت وطن»، شور میهن پرستانه به گوش می رسد «دوباره می سازمت وطن، اگرچه با خشت جان خویش/ ستون به سقف تو می زنم، اگرچه با استخوان خویش».
خواننده
مرتضی یاسوری، سیمین بهبهانی
آهنگ ساز
سیامک جهانگیری
نوازندگان
مجید اسماعیلی، سیامک جهانگیری، حمید خوانساری، علیرضا دریایی
ترانه سرا
سیمین بهبهانی
, , , ,