دانلود آلبوم دو نوازی دیوان و کمانچه اثر ارسلان حضرتی Arslan Hazreti

در تاریخ 2020/04/24
نایاب  – دو نوازی دیوان و کمانچه
هنرمندان :

Arslan Hazreti
Imamyar Hasanov
Volkan Kaplan

دو نوازی دیوان و کمانچه
—————————————————————————-
دیوان از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز کوردی است.و یکی از سازهای خانواده تنبور به حساب می‌آید، که غیر از کوردستان ترکیه در مناطق مختلف کوردستان عراق و کوردستان ایران و کوردستان سوریه استفاده می‌شود و انواع خاصی از آن در مناطق مختلف کوردستان ترکیه وجود دارد. دیوان سایز بزرگتر تنبور است.
این ساز بیشتر در بین مردم کوردستان ترکیه (مناطق کرمانج)، کوردستان ایران و کوردستان عراق (شمال عراق) که زبان و فرهنگ و رسوم یکسانی و مشابهی دارند متداول می‌باشد. امروزه دیوان در بوکان، مهاباد، سنندج و کرمانشاه مورد استفاده بوده و با اینکه سابقه دیرینه در این مناطق ندارد مشتاقان فراوانی پیدا کرده‌است. دیوان در کوردستان ترکیه دوستداران فراوانی دارد و برای اجرای ملودی‌های سنتی از آن استفاده می‌شود. مردم کرمانج کوردستان ترکیه این ساز را تنبور می‌نامند و در این منطقه می‌توان اصیل‌ترین ملودی‌ها را از زبده‌ترین نوازندگان این ساز شنید.
این ساز در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که سایز کوچک آن را (جُرا) و سایز متوسط آن را (دسته کوتاه) و سایز بزرگ (دسته بلند) را در اصل دیوان می‌نامند (در ایران بین دسته کوتاه و دیوان فرقی قایل نیستند ولی پرده‌های دیوان کمی بلندتر است و کاسه‌ای بزرگتر دارد) که کاسه‌ای بسیار بزرگ‌تر از سه‌تار دارد.
دسته دیوان دارای ۲۴ پرده است. پرده‌ها جابجا می‌شوند. دیوان ۷ سیم دارد از این تعداد دو سیم آن واخوانند. هر سه سیم به‌طور هم صدا کوک می‌شوند. از تعداد گوشیها ۴ گوشی روی جایگاه یا صفحه گوشیها و سه گوشی در کنار آن‌ها قرار دارند. سیم بست در منتهالیه قسمت صاف بدنه طنین نصب شده‌است. قسمت تحتانی آن سوراخی صوتی به بعد ۳۵ میلی‌متر دارد. دیوان با مضراب پلاستیکی نواخته می‌شود. نوازنده، موقع اجرا، انگشت میانی خود را بر کاسه طنین می‌زند.
, , , , ,