دانلود فیلم دف اثر بهمن قبادی همراه با مصاحبه با کارگردان

در تاریخ 2017/09/30
دانلود فیلم دف اثر بهمن قبادی
پخش BBC – آپارات
خلاصه داستان : فائق، نوازنده دوره گردی است که شغل او و همسر و فرزندانش ساختن يك آلت موسيقي به نام دف است. دف معروف‌ترين آلت موسيقي ايراني در ميان كردهاست، آنها اين آلت موسيقي را از پوست گوسفند تهيه مي‌كنند. مراسم ساخت چنين سازي بسيار جالب و در عين حال بسيار عجيب است.
فائق و فرزندانش پس از ساخت اين ساز آنها را به شهر مي‌برند و به فروشگاه‌هاي بزرگ به قيمت بسيار ناچيزي مي‌فروشند. آنها در فقر مطلق زندگي مي‌كنند.
این خانواده علاوه بر فروش ساز، نوازندگان بسيار ماهري هستند كه گاهي اوقات هم براي پول بسيار كمي نوازندگي مي‌كنند.
آنها شاگرداني نيز دارند كه هر شب طريقه نواختن دف را فرا می‌گیرند، این شاگردان اغلب بچه‌هايي هستند از بين خانواده‌هاي فقير.
فيلم دف تلفيقي است از موسيقي و زندگي و در واقع بیننده، به بهانه موسيقي وارد اين خانواده عجيب مي‌شود.
سال تولید فیلم : ۱۳۸۱

—————————————

بهمن قبادی (زاده ۱۳۴۸ بانه) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و عکاس ایرانی است.
او در سال ۱۳۴۸ در بانه در استان کردستان به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه‌اش را در سنندج به پایان برد، دوران سربازی خود را در همدان گذراند و طی این مدت در انجمن سینمای جوان همدان چند فیلم کوتاه ساخت. سپس سال ۱۳۷۱ برای ادامه تحصیل در دانشگاه، به تهران رفت و در رشته سینما در دانشکده صدا و سیما مشغول به تحصیل شد، ولی دانشگاه را رها کرد و به انجام نرساند. او معتقد است هر آنچه در سینما دارد حاصل تجربیاتی است که با ساختن فیلم‌های کوتاهش به دست آورده. قبادی در سال‌های پایانی دهه ۶۰ به عکاسی هنری و صنعتی روی آورد. تأثیر عکاسی در نگاه او به جهان تصویر گرش انکار ناپذیر است. پس از آن، با ساخت فیلم‌های هشت میلی‌متری به فیلم‌سازی روی آورد. حاصل آن دوران، تعدادی فیلم داستانی و مستند هشت میلی‌متری است. فیلم‌های کوتاه قبادی از نیمه دهه ۱۳۷۰ مورد توجه قرار گرفتند و توانستند جوایز داخلی و خارجی متعددی را نصیب قبادی کنند. با فیلم زندگی در مه، مسیر تازه‌ای در کارنامه او گشوده شد. این فیلم جوایز متعدد بین‌المللی را به دست آورده و عنوان «پر افتخارترین مستند تاریخ ایران» را نیز به خود اختصاص داده‌است. وی با ساخت فیلم بلند زمانی برای مستی اسب‌ها به جرگه فیلم‌سازان حرفه‌ای پیوست. این فیلم، نخستین فیلم مستند کردی زبان تاریخ سینمای ایران است. آوازهای سرزمین مادری‌ام دومین فیلم بلند اوست. فیلمی با زبان و ساختاری یکدست که امکانات بصری را نیز به تصویر می‌کشد. لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند سومین فیلم قبادی‌ست که به نحوی مهم‌ترین اثر او نیز هست. فیلمی که بیش از هر اثر دیگری توانست مرزهای سرزمین کردستان را بر روی جهان بگشاید. بهمن قبادی در انجمن سینمای جوانان سنندج به عنوان عکاس فعالیت دارد. قبادی برنده جایزه خرس شیشه‌ای و جایزه فیلم صلح جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۵ شد و در جشنواره فیلم کن نیز برنده جایزه دوربین طلایی در سال ۲۰۰۰، برنده جایزه فیبرشی در سال ۲۰۰۰، برنده جایزه فرانسوا در سال ۲۰۰۲ و برنده جایزه فرانسوا شاله و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۰۹ شد. وی همچنین تهیه کنندگی فیلم مردان را هم در کارنامه خود دارد.
DAF (El pandero)
Irán, 2003, 39 min
Produced, written and directed by Bahman Ghobadi
Programmer and first assistant to director: Bijan Zamanpira
Second assistant to director: Hamid Ghavami
Third assistant to director: Nahid Ghobadi
Executive manager: Behrouz Ghobadi
Director of Photography: Shahriar Asadi
Sound: Hossein Mahdavi
Editor: Hayedeh Safiyari
Production crew: Abedin Aliveisi, Motasem Naghshbandi, Omid Rastbin
Daf (Tambourine) players directed by Seyed Bahaedin Hosseini
Delivery: Khaled Rajabi
Hamed Mohamadi
Monire Zamani
Elham Bahmani
Saman Bahmani
Maryam Abasi
Faegh Mohamadi
Ayeshe Azarneitoor
Fathollah Saedi
Allah-morad Rashtiani
Dervish Crew: Karim Zandian, Yadollah Malek
Una familia de Irán que se dedica a la fabricación artesanal de panderos.

 

 

, , , ,