دانلود فیلم کوردی لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند

در تاریخ 2017/07/09
دانلود فیلم کوردی لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند
دانلود فیلم کردی «لاکپشت‌ها هم پرواز می‌کنند»، یکی از موفق‌ترین
فیلم‌های بلند بهمن قبادی، کارگردان کرد، ساخت سال ۱۳۸۲ شمسی / ۲۰۰۴ میلادی
«لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» (با عنوان کردی: کێسەڵەکانیش دەفڕن)، عنوان فیلمی سینمایی به کارگردانی، نویسندگی، تهیه‌کنندگی کارگردانی کرد «بهمن قبادی» در سال ۱۳۸۲ شمسی / ۲۰۰۴ میلادی، به زبان کردی، محصول ایران و عراق است. این فیلم، سومین فیلم بلند سینمایی بهمن قبادی است.
داستان فیلم:
فیلم در جریان جنگ و اشغال عراق (۲۰۰۳) توسط آمریکا، به زندگی گروهی از مردم کرد در مرز ترکیه و ایران می‌پردازد. «کاک‌ستلایت» (سوران ابراهیم) علاوه بر نصب آنتن‌های ماهواره برای اهالی اردوگاه پناهجویان، سردسته گروهی از بچه‌های دهکده نیز هست که کارشان جمع‌آوری مین‌های پیرامون دهکده است. تا اینکه «آگرین» (آواز لطیف) به همراه برادرش «هنگاو» (هیرش فیصل رحمان) وارد دهکده می‌شوند. آگرین در جریان حمله نیروهای بعثی عراق به حلبچه، توسط سربازانی که والدینش را کشته‌اند مورد تجاوز قرار می‌گیرد. فشار روانی ناشی از این حوادث است که جریان اصلی فیلم را رقم می‌زند…
این فیلم، فیلمی است به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی بهمن قبادی، کارگردان کرد ایرانی که در سال ۱۳۸۲ ساخته شده‌است. این فیلم با موضوع جنگی و درام که به زبان کردی در آن صحبت می‌شود. نام اولیهٔ آن «ماهواره» یا «ستلایت» (به کردی: سەتەلایت) بود که پس از فیلم‌های «زمانی برای مستی اسب‌ها» (+) و «آوازهای سرزمین مادری‌ام» سومین فیلم بلند بهمن قبادی است.
موسیقی فیلم نیز ساختهٔ «حسین علیزاده» است که به‌خاطر موسیقی این فیلم، تندیس حافظ نیز به او اهداء شد. این فیلم نخستین فیلمی بود که پس از اشغال عراق توسط آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳، در عراق ساخته شد.
شایان ذکر است که «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند»، به‌عنوان نماینده‌ی سینمای ایران برای اسکار ۲۰۰۴ انتخاب شد (در طی ۴۰ سال گذشته (۱۹۷۷-۲۰۱۷) که سینمای ایران ۲۲ فیلم به عنوان نماینده سینمای خود به آکادمی اسکار فرستاده است، دو فیلم از این مجموعه از بهمن قبادی و به زبان کردی بوده است) و با دریافت ۴۲ جایزه و حضور در ۷۳ جشنواره بین‌المللی در سراسر جهان، به پرافتخارترین فیلم ایران در عرصهٔ جهانی مبدل گشت.
مشخصات فیلم سینمایی:
نام (فارسی): لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند
نام (کردی): کیسەڵەکانیش دەفڕن
نام (انگلیسی): Turtles Can Fly
کارگردان، تهیه‌کننده، طراح، نویسنده، عکاس: بهمن قبادی
ستارگان (بازیگران): سوران ابراهیم (سۆران ئیبراهیم) در نقش «کاک ستلایت»، آواز لطیف (ئاواز لەتیف) در نقش «آگرین»، هیرش فیصل رحمان (هێرش فەیسەڵ ڕەحیم) در نقش «هنگاو»، صدام حسین فیصل (سەددام حوسێن فەیسەڵ) در نقش «پشیو»، عبدالرحمان کریم (عەبدولڕەحمان کەریم) در نقش «ریگا»، آجیل زیباری (ئاژیل زێباری ) در نقش «شیرکو»
همکاران نوشتن فیلمنامه: محمدرضا کاتب، سپیده شاملو
مدیر فیلم‌برداری: شهریار اسدی
تدوین: هایده صفی‌یاری و مصطفی خرقه‌پوش
شرکت تولید: مژ فیلم و بی‌ای‌سی فیلم (Bac‌ Films)
سال ساخت: ۱۳۸۲ شمسی / ۲۰۰۴ میلادی
تاریخ‌ انتشار: ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۴ (جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو)
توزیع‌کننده: آی‌اف‌سی فیلم، سونی پیکچرز، مترو گلدوین مایر
محصول: ایران و عراق
, , , , , , ,