ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران محمود کریمی

در تاریخ 2018/06/08
روایت کامل استاد محمود کریمی از ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران. متن دفترچه ی سی دی، برگرفته از کتاب های مبانی اتنوموزیکولوژی و ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران به روایت محمود
کریمی، هر دو نوشته ی دکتر محمدتقی مسعودیه است.
ردیف آوازی «محمود کریمی» ار کامل ترین و مهمترین ردیف های موسیقی ایرانی است. «محمود کریمی» از شاگرد «عبدالله دوامی» بود. او همچنین ردیف را با سه‌ تار را به مدت ۲۰ سال نزد «محمد ایرانی مجرد» فرا گرفت. «محمود کریمی» در کلاس‌های شبانه موسیقی اداره کل هنرهای زیبای کشور که بعدا به وزارت فرهنگ و هنر تغییر نام داد همکار استادانی چون «ابوالحسن صبا»، «علی اکبر شهنازی» و «عبدالله دوامی» بود. علاوه بر آن مرکز، او در هنرستان موسیقی ملی، هنرکده موسیقی ملی و سازمان جوانان زرتشتی تدریس می‌کرد.

سی دی اول دستگاه شور و آوازهای ابوعطا و بیات ترک

سی دی دوم آوازهای دشتی و افشاری و دستگاه همایون

سی دی سوم آواز بیات اصفهان و دستگاه های سه گاه و چهارگاه

سی دی چهارم دستگاه ماهور

سی‌دی پنجم دستگاه‌های نوا و راست پنجگاه.

—————————————————————
«محمود کریمی» استاد ردیف آوازی موسیقی ایرانی، سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. برای فراگیری آواز شاگرد «عبدالله دوامی» شد. او همچنین ردیف سه تار را به مدت بیست سال نزد «محمد ایرانی مجرد» تعلیم دید. کریمی در «هنرستان موسیقی ملی»، «هنرکده موسیقی ملی» و «سازمان جوانان زرتشتی» تدریس می کرد. از او یک ردیف آوازی به جا مانده که از نمونه های اصیل و بی نقص موسیقی ایرانی به شمار می رود و مرجعی برای آموزش آواز است. او همچنین از بدو تاسیس «مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی» توسط استاد «داریوش صفوت» با این نهاد همکاری داشت. بسیاری از خوانندگان مطرح از جمله «شهرام ناظری»، «حسام الدین سراج»، «محمد باغبان»، «هوشمند عقیلی»، «افسانه رثایی» و «شکیلا» نزد او به آموزش آواز پرداخته اند. ایشان در سال ۱۳۶۳ درگذشت.
RIAL 150,000 – خرید
, , , ,

یک پاسخ برای "ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران محمود کریمی"

  • محمدعلی مخ در تاریخ جولای 28, 2019 گفت:

    سلام
    منم عاشق شما هستم
    انسانهایی که برای محا فظت از فرهنگ وهنر ایران عزیز زحمت میکشند ستودنی و دوستداشتنی هستند .