مجموعه اپراهای عروسکی بهروز غریب پور

در تاریخ 2017/08/06
مجموعه اپراهای عروسکی بهروز غریب پور
اپراي عروسكي سعدي
«اپراي عروسکي سعدي» به کارگرداني بهروز غريب‌پور هشتمين اپرايي است که از شخصيت‌هاي تاريخي همچون حافظ، ليلي و مجنون، مولوي، رستم و سهراب و… به روي صحنه مي‌رود. بهروز غريب‌پور نويسنده، کارگردان و استاد نمايش عروسکي تئاتر ايران است. تنوع بالاي عروسک و ملودي در اين اپرا به چشم مي‌خورد. اپراي عروسكي سعدي به بخشي از زندگي اين شاعر در شيراز و سفرهاي او مي‌پردازد. تمام کاراکترها عروسک نخي هستند و همچنين از لحاظ اجرايي در نوع عروسک‌ها، موسيقي و ديالوگ‌ها، مخاطب نمايش منحصر به فردي را مي‌بيند که محدوديت سني نيز ندارد. محمد معتمدي، علي زندوکيلي، سحر محمدي، مهرداد ناصحي، حامد فقيهي، عليرضا مهدي‌زاده و روشنک کي‌منش آواگران اين اپرا هستند. علي پاکدست، مريم اقبالي، مرجان احمدي، سميه نادري، فرزانه عاقلي، مريم مجيدي، الهام عابدي، سارا اقبال، مرضيه نادري و… نيز بازي‌دهندگان عروسك‌ها هستند.

اپراي عروسكي ليلي و مجنون
در ادبيات داستاني ايران، «ليلي و مجنون» نظامي گنجوي يکي از معروف‌ترين روايت‌ها است. نظامي يکي از تاثيرگذارترين شاعران ايراني است که نحوه‌ي پردازش او از داستان‌هاي عاشقانه‌اي چون ليلي و مجنون و خسرو و شيرين سبب شده تا پيروان بي‌شماري را به تقليد از اين شيوه ترغيب کند. ليلي و مجنون نيز يکي از مهم‌ترين منظومه‌هاي غنايي ادب فارسي است. اين نمايش در تابستان سال ۸۵ به کارگرداني پري صابري و با شکلي متفاوت در تالار وحدت به روي صحنه رفت. روايت پري صابري از ليلي و مجنون نظامي گنجوي برداشتي موزيکال با استفاده از تلفيق موسيقي سنتي ايراني، موسيقي مناطق عرب‌نشين ايران، موسيقي زار و موسيقي کلاسيک غربي و حرکات موزون بود. ساخت موسيقي اين نمايش را رامين آزادور و طراحي حرکات موزون آن را نادر رجب‌پور بر عهده داشتند. يارتا ياران، آتش تقي‌پور، قدير عيدي‌زاده، نرگس خردمند، پرويز بزرگي، محمد احمدي و دريا آشوري نقش‌هاي اصلي ليلي و مجنون را بر عهده داشتند.

اپراي عروسكي مولوی
«اپراي عروسکي مولوي» يک نمايش عروسکي به نويسندگي، کارگرداني و طراحي صحنه بهروز غريب‌پور است که براي اولين بار در بهمن ۸۸ در تالار رودکي به روي صحنه رفت. اين اپرا که توسط گروه نمايشي آران اجرا شده، بر اساس اشعار مثنوي معنوي و کليات شمس نوشته شده و موسيقي آن بر اساس موسيقي سنتي ايراني، دستگاه‌ها و رديف‌هاي آوازي با آهنگسازي بهزاد عبدي ساخته شده است. محمد معتمدي و همايون شجريان خوانندگاني هستند که روايت آوازين اپرا را بر عهده دارند و ضبط موسيقي اين اثر در اکراين انجام شده است. اپراي عروسکي مولوي علاوه بر اجرا در بخش مهمان بين‌الملل در جشنواره تئاتر فجر، در کشورهايي چون گرجستان و امارات متحده عربي نيز اجرا شده است. موسيقي اين اثر در دستگاه‌هاي نوا، همايون، ماهور، شور، چهارگاه و آوازهاي بيات اصفهان، شوشتري و دشتي است. اين اپرا با دو شيوه‌ي آواز سنتي ايراني و آواز کلاسيک غربي تنظيم شده است.

اپراي عروسكي حافظ
«اپراي عروسکي حافظ» دومين اپرا از رپرتوار سه‌گانه‌ي عروسکي گروه آران است. اپراي حافظ به کارگرداني، نويسندگي و طراحي صحنه بهروز غريب‌پور براي اولين بار در تيرماه ۹۱ به آهنگسازي امير پورخلجي به اجرا درآمد. ولي پس از چند اجرا برنامه متوقف شد و بهروز غريب‌پور پيشنهاد ساخت موسيقي جديدي براي آن را به بهزاد عبدي آهنگساز دو اپراي قبلي‌اش داد. موسيقي اين اپرا در اکراين به رهبري ولادمير سيرنکو ضبط شد و خوانندگان و نوازندگان در تهران بر روي موسيقي ضبط شده خواندند. در اپراي حافظ محمد معتمدي نقش حافظ را به عهده دارد و ارکستر ناسيونال اکراين بخش سازهاي کلاسيک اين اثر را اجرا کرده است. در اين اپرا به جز خوانندگان، بازيگران راديويي نيز از جمله: محمد ذاکر حسين، هاله سيفي‌زاده، حسين عليشاپور، علي مومنيان، سحر محمدي، مژگان چاهيان و… نقش داشته‌اند. اپراي حافظ مانند ديگر کارهاي غريب‌پور، در زمان اجرا با استقبال زياد مخاطبان روبرو شد.

————————————————-
بهروز غریب پور متولد ۱۳۲۹هنرمند کورد متولد  سنندج نویسنده کارگردان تئاتر و سینما و استاد نمایش عروسکی است .
زادروز : ۱۳۲۹
سنندج، ایران
پیشه : کارگردان تئاتر و سینما, نمایش‌نامه نویس
تحصیلات : لیسانس رشته هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبا – دانشگاه تهران ۱۳۴۹
تحصیلات ناتمام در آکادمی هنرهای دراماتیک رم و بازگشت به ایران در ۱۳۵۸ در جریان انقلاب ۱۳۵۷

 

, , , , ,