مجموعه مستندهای فروغ فرخزاد

در تاریخ 2017/10/13
مجموعه مستندهای فروغ فرخزاد
فعالیت های «فروغ فرخزاد» فقط به شاعری محدود نبود، او هم در زمینه فیلمسازی فعالیت می کرد، هم دستی در کارهای خیر داشت. مستندهای «اوج موج»، «جام جان»، «سرد سبز» و «فروغ فرخ‌زاد: ۱۳۴۵-۱۳۱۳» به بخش هایی از زندگی کاری و شخصی فروغ پرداخته اند.

جام جان:

سبک شعری فروغ و شخصیت ادبی او بعد از گذشت سال ها از درگذشتش، نیاز به بررسی و گفت و گو دارد؛ سبکی که در زمان خودش عده ای موافق و عده ای مخالف آن بودند.

اوج موج:

گرچه عمده شهرت فروغ به خاطر شاعری اوست، اما فعالیت هایی هم در زمینه کارگردانی، بازیگری و تدوین درعرصه سینما و تئاتر داشته که مهم ترینش فیلم ماندگار «خانه سیاه است» درباره جذامخانه باباباغی تبریز است.
 

سرد سبز:

جمعی از خانواده و نزدیکان «فروغ فرخزاد» و آشنایانی مثل «بهرام بیضایی»، «کاوه گلستان» و «آیدین آغداشلو» در مورد آخرین روزهای زندگی او می گویند. هم چنین روحیه و نگاه او را به زندگی و جهان اطرافش که از او شاعری ماندگار ساخت، بررسی می کنند.
                                                                                                   

فروغ فرخ‌زاد: ۱۳۴۵-۱۳۱۳:

فروغ فرخزاد در سال ۱۳۴۵ در حالی که در جاده قلهک – دروس رانندگی می کرد، برای اینکه با سرویس مهدکودک تصادف نکند، از جاده منحرف شد. ناصر تقوایی، مراسم خاکسپاری این شاعر را در مستندی به تصویر کشیده است.

خانه سیاه است:

فیلم مستند خانه سیاه‌است به کارگردانی فروغ فرخزاد و تهیه کنندگی ابراهیم گلستان در سال ۱۳۴۲ در پی دیدار فروغ فرخزاد از آسایشگاه جذامیان بابا باغی تبریز ساخته شد. این فیلم را می‌توان حاصل همکاری فروغ فرخزاد با ابراهیم گلستان در استودیو فیلم گلستان دانست که جایزهٔ بهترین فیلم مستند همان سال را در فستیوال فیلم آلمان غربی از آن خود کرد.

————————————————————————-

فروغ‌زمان فرخ‌زاد عراقی، (زاده ۸ دی ۱۳۱۳، تهران — درگذشته ۲۴ بهمن ۱۳۴۵، تهران)، معروف به فروغ فرخزاد و فروغ، شاعر نامدار معاصر ایران است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در ۳۲سالگی بر اثر واژگونی اتومبیل درگذشت.
فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. سپس آشنایی با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلم‌ساز سرشناس ایرانی، و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعهٔ تولدی دیگر، تحسین گسترده‌ای را برانگیخت. سپس مجموعهٔ ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به‌عنوان شاعری بزرگ تثبیت کند. آثار و اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌اند.

 

خرید
, , , , , , ,