مجموعه کامل آلبومهای عایشه شان

در تاریخ 2018/06/06
کوردی کرمانجی
آلبومهای هنرمند :

۰۱ – Klamên Klasik —  by Eyşe Şan, M. Arif Cizrawi

۰۲ – Tomaren Konseran 1979 — ۲۰۰۰ by Ayşe Şan, Eyşe Şan, İsa Berwari

۰۳ – Qederê — Ayşe Şan

۰۴ – Karanfil Eken Bilir  — Ayşe Şan

۰۵ – Nevruz Ayşane  — Ayşe Şan

۰۶ – Newruz  — Ayşe Şan

۰۷ – Hapsio  — Ayşe Şan

۰۸ – Ayşe Şan 7  — Ayşe Şan

۰۹ – Murad i Mi Lawo  — Ayşe Şan

۱۰ – Gönül Ben Ölem  — Ayşe Şan

۱۱ – Qederê  — Ayşe Şan

۱۲ – Stranen Bijarti  — Ayşe Şan

۱۳ – Oy Caney  — Ayşe Şan

۱۴ – Garip  — Ayşe Şan

۱۵ – Tik Tak  — Ayşe Şan

————————————————————————
عایشه‌شان ( Ayşe Şan) یکی از خوانندگان کوردتبار ترکیه بود که در دیاربکر بدنیا آمد. صدای وی از صداهای تاثیرگذار در موسیقی کوردستان شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۵۸ در رخدادهای محلی شروع به خواندن کرد و بعد از یک ازدواج ناموفق به غازیانتپ رفت و در آنجا برای رادیو محلی آهنگ‌های ترکی خواند و ضبط کرد. در سال ۱۹۶۰ به تغییرمسیر استانبول رفت و اولین آلبوم خود به زبان کوردی را ضبط کرد. او در سال ۱۹۷۹ به کوردستان عراق رفت با موسیقی‌دانان و خوانندگان آنجا نظیر تحسین طه و محمد عارف جزیری آشنا شد. از سال ۱۹۸۰ بدین‌سو تا زمان مرگش بر اثر سرطان در ازمیر زندگی میکرد.
عایشه‌ شان با صدایی گرم و دلنشین، با کلامی شیوا ضرب المثل قدیمی کوردی را که‌ میگوید:” شیر شیر است چه‌ زن یا که‌ چه‌ مرد” به‌ اثبات رساند.
عایشه‌ شان در میان ملت کورد به‌ اسامی: عیشان کورد، عایشه‌ شان ، عایشه‌ خان، عیشان عثمان و عیشان علی مشهور بود‌.
او در آبان سال ۱۹۳۸ در شهر دیاربکر دیده‌ به‌ جهان گشود.
زمانی که‌ هنرمندان و آوازخوانان کورد در خانه‌ پدری عایشه‌ شان گرد می آمدند و تا سپیده‌ صبح میسرودند ، عایشه‌ شان با دوستانش در پشت درهای بسته‌ تا خود صبح گوش جان و دل به‌ صدای گرم آنان میسپرد.
محتوای آهنگهای عایشه‌ شان که‌ از طرفی او را به‌ شنونده‌ می شناساند، از طرف دیگر‌ موضوعاتی از قبیل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی را نیز در بر میگیرد.
عایشه‌ شان که‌ در حسرت دیدار از کوردستان عراق بود، در سال ۱۹۷۹ موفق شد که‌ این بخش از کوردستان را زیارت کند.
مردم در کوردستان عراق به‌ گرمی از او پیشوازی کردند.در دهوک، کرکوک، هه‌ولیر و بغداد، همراه با هنرمندانی چون محمد عارف جزیری، عیسی برواری، گلبهار، تحسین طاها، نسرین شروان به‌ روی صحنه‌ رفت .
هنرمند کورد عایشه‌ شان ،۲۹ آذر ماه سال ۱۹۹۶ بعد از سالها خدمات متمادی برای زبان و هنر ملت تحت ستم خود در بیمارستان شهرازمیر ترکیه‌ بر اثر بیماری سرطان در تنهایی دیده‌ از جهان فرو بست.
آهنگهای مشهور و ماندگار عایشه‌ شان عبارتند از : جمبلی میر حکاری، مم و زین، لی لی بیمال، زری حیران، جمیله‌، بریوان، کوچر، لاوک متینی، میرو، حسنیکو، درد هویه‌، قدر یار، خریبم دایه‌، نوروز، ولاتی من
دیاربکر.
RIAL 100,000 – خرید
, , , , ,