همنوازی تار و سازهای کوبه‌ای شبگیر و ایوار

همنوازی تار و سازهای کوبه‌ای شبگیر و ایوار
مجوز ارشاد:95-389

«شبگیر و ایوار» آلبومی است برای همنوازی تار و سازهای کوبه‌ای. این اثر در دستگاه چهارگاه تصنیف شده و بیان موسیقای نوازنده آن بیانی کلاسیک است. در قطعات ضربی آن شاهد حضور پررنگ کوبه‌ای‌‌ها هستیم. «یمین غفاری» آهنگساز و نوازنده تار این آلبوم بوده است. در «شبگیر و ایوار» شاهد همنوازی و حضور «ارژنگ کامکار» با ساز تنبک می‌باشیم. «مهرناز دبیرزاده»، «مهران امیر اصلانی» و «بردیا ندیمی» نیز با سازهای کوبه‌ای قطعات مختلف آلبوم را همراهی می‌کنند.
یمین غفاری نوازنده و آهنگساز این اثر : « از نوجوانی با مضراب درخشان لطفی، نغمه های بی بدیل شهناز، استواری جواب آواز پیرنیاکان، شیرینی سه تار فیروزی مانوس بوده ام، همگی در جانم ریشه دوانیده و سیطره اش رهایم نمی کند. لحظه ای بدون اینها نبوده ام و زمانی بدون آن هم برایم متصور نیست، آنقدر که ساده دلانه همگان را شیفته ی این سحرانگیز هنر پنجم دنیا می دانم.
بارقه ی “شبگیر و ایوار” از زمستان 1393 در ذهنم شکل گرفت، اعتراف میکنم آنچه پیش رو دارید، در آغاز این نبود و در حین کار دستخوش دگرگونی شد، آشنایی ام با ریتم های آمریکای لاتین و سازهای آن، سبب علاقمندی ام به تلفیق این دو شد، به پیروی دریافتم که تجربه این سازها در کشورمان بیشتر در حیطه موسیقی پاپ هست و کنار سازهای ایرانی نوپا محسوب می شود، اما من در تلاطم دو رویکرد شخصی ام گرفتار شدم، از طرفی ذهنیت ردیف محور و سنتی، از طرف دیگر روحیه ماجراجو و اشتیاق به کارهای نکرده، دوگانگی دردسراسز که برایم به یک وسواس تبدیل شده و این بار هم در طولانی شدن پروژه موثر بود. در این بین تلاش کردم به هر دو ندای درونم پاسخ دهم و مجموعه را به خیال خود از هر دو نگاه برخوردار کنم. شبگیر به معنای هنگام صبح و ایوار به معنای هنگام عصر است.
اگر بخواهیم پیرامون شبگیر و ایوار سخنی بگویم می توانم سه بخش کلی را معرفی کنم، اول قطعات ضربی با فضای موسیقی سنتی، دوم قطعات با ریتم ها و سازهای آمریکای لاتین و سوم بخش های آوازی، ارتباط هر سه بخش در بستر دستگاه چهارگاه نهایی می شود. گوشه های درآمد، مخالف، نغمه، خسروانی، حصار، مثنوی، بوسلیک، منصوری به فراخور مورد استفاده قرار گرفته اند ولی نه در توالی متداول در ردیف. قطعات به تنهایی و مستقل از یکدیگر هستند اما تلاش شده تا کل مجموعه یکپارچگی و وحدت بی بهره نباشد. توضیح اینکه قطعه “به یاد شهناز” از نواخته های استاد جلیل شهناز هست که باز اجرا شده، پیشکشی برای شادی روح ایشان »
آهنگ ساز
یمین غفاری
نوازندگان
یمین غفاری، مهران امیر اصلانی، ارژنگ کامکار، بردیا ندیمی، مهرناز دبیرزاده

مطالعه بیشتر