کتاب صوتی غریبانه اثر احمد شاملو

در تاریخ 2016/12/16

کتاب صوتی غریبانه اثر احمد شاملو

احمد شاملو از نام‌آورترین شعرای معاصر ایران است؛ شاعری متعهد که نقش بسیار مهمی در تکامل شعر فارسی داشت. احمد شاملو تحت تأثیر نیما یوشیج، به شعر نو روی آورد، اما برای اولین بار درشعر «تا شکوفهٔ سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و به‌صورت پیشرو، سبک جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد.. این شاعر اجتماعی و عموماً معترض، با تخلص الف . بامداد و الف . صبح آثار ارزشمندی از خود بر جای گذاشت و سراسر عمرخود را وقف فرهنگ و ادب این مرز و بوم کرد . باید دانست که احمد شاملو تنها یک شاعر نبود ، بلکه نویسنده ، پژوهشگر ، مترجم ، خبرنگار و سخنور از دیگر عناوین اوست. او در درجه اول یک هنرمند روشنفکر بود و از راه‌های مختلف صدا و افکار روشنش را به گوش مردم می‌رساند.

نام احمد شاملو همیشه با آزادی‌خواهی و اعتراض به ظلم و فقر فرهنگی همراه بوده است. به گفته خودش: «معتقدم که یک روشنفکر میتواند رسالت خود را به دوش بکشد مادامیکه در موضع اعتراضی باقی بماند. به محض آنکه آن روشنفکر… یک پست دولتی بگیرد، دیگر رسالت خود را از دست می‌دهد.»

احمد شاملو در ۲۱ آذرماه ۱۳۰۴ در تهران متولد شد. پدرش افسر ارتش بود و خانواده را در مأموریت‌ها به همراه می‌برد. او فرزند دوم خانواده بود و زندگی پر فراز و نشیبی را تجربه کرد. در سال ۱۳۳۲ به عنوان متهم سیاسی به زندان می افتد و دو ازدواج شکست خورده را تجربه می کند. فروردین ۱۳۴۱ نقطه عطف زندگی احمد شاملو است. با آیدا سرکیسیان آشنا می‌شود. بعد از این آشنایی دوره جدیدی از فعالیت‌های ادبی او آغاز می‌شود. در سال ۱۳۴۲ احمد شاملو شعرهای چهار سرود برای آیدا را می‌سراید.

احمد شاملو در سالهای پایانی عمرش با بیماری‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کرد.هرچند بیماری او را می‌آزرد اما هرگز دست از کار نکشید و تا واپسین روزهای عمرش مشغول ترجمه و تالیف و سرودن شعر بود؛ از جمله ترجمه دن آرام وگیل گمش، انتشار نوارهای صوتی و چند داستان برای کودکان.

سرانجام در گرگ و میش غروب دوم مرداد احمد شاملو کنار آیدا در خانه‌اش در شهرک دهکده فردیس کرج درگذشت. پیکر او در روز پنج‌شنبه ۶ مرداد از مقابل بیمارستان ایرانمهر و با حضور ده‌ها هزار نفر از علاقه‌مندان وی تشییع و در امامزاده طاهر کرج در نزدیکی مزار گلشیری به خاک سپرده شد.

احمد شاملو کتاب های زیادی از جمله نوشته های خود یا ترجمه ها و تألیف هایش را با صدای خود به کتاب صوتی تبدیل کرده است. از معرف ترین آن ها می توان به قصه پریا ، ماه پیشانی ، شازده کوچولو و دکلمه شعرهای خود اشاره کرد.

کتاب صوتی غریبانه، اجرای شعر احمد شاملو در دوشنبه، یکم آبان ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و یک خورشیدی و در حیاط محل سابق انجمن فرهنگی ایران – آمریکا در خیابان وزرا، ساختمان کنونی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

نویسنده احمد شاملو
راوی احمد شاملو
مدت ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه

تعداد فصل ۱۷
ژانر شعر
ناشر صوتی آوا خورشید (بتهوون)
سال انتشار ۱۳۵۱
سال انتشار صوتی ۱۳۹۳
زبان فارسی

 

,