کتاب صوتی ناله ی جودایی استاد هیمن

در تاریخ 2016/01/08
کتاب صوتی ناله ی جودایی استاد هیمن
محمدامین شیخ‌الاسلامی مُکری ملقب به‌ هیمن (به‌ معنی متین) و یا هیمن موکریانی (زاده‌ بهاروی در روستای شیلان آباد از توابع مهاباد در شمال غرب ایران) دیده‌ به‌ جهان گشود. پس از به پایان تحصیلات  در خانقاه شیخ برهان در شرفکند، هیمن در سال ۱۹۴۲ همراه با دوست خود هژار به‌ جمعیت احیای کرد (کومه‌لهٔ ژیانه‌وهٔ کورد) پیوست. در جمهوری مهاباد (ژانویه تا دسامبر ۱۹۴۶) به‌ عنوان شاعر ملی جمهوری کردستان ملقب شد و منشی حاجی بابا شیخ، نخست وزیر آن جمهوری گشت.
پس از سقوط جمهوری، هیمن به‌ شهر سلیمانیه در کردستان عراق پناهنده‌ شد و در آنجا اقامت گزید. در آنجا دستگیر شد ولی مخفیانه به لاچین بازگشت. پس از قرارداد آشتی ۱۱ مارس ۱۹۷۰ میان مبارزه‌گران کرد و حکومت عراق، هیمن به بغداد رفته و در آنجا اقامت گزید و عضو فعال فرهنگستان علوم کرد شد.
هیمن پس از سرنگونی پادشاهی پهلوی (۱۹۷۹) به‌ صفوف پیشمرگان حزب دموکرات کردستان ایران پیوست و تا کنگره‌ چهار در حزب باقی ماند و بعد از آن خود را به حکومت جمهوری اسلامی ایران تسلیم کرد و در ایران یک انتشاراتی کردی به نام انتشارات صلاح‌الدین ایوبی در شهر ارومیه برپا کرد. آن انتشاراتی از بهار ۱۹۸۵ یک فصلنامه فرهنگی به نام سروه (نسیم) به چاپ می‌رساند که هیمن تا زمان درگذشتش مسئول آن فصلنامه بود.او قبل از انقلاب مردم ایران در سال ۱۳۵۷ در روزنامه کردستان که در تهران منتشر می‌شد، همکاری می‌کرد.
آثار هیمن
“تاریک‌ و‌ روون”، مجموعه‌ اشعار ۱۹۷۴
“نالهٔ جودایی”، مجموعه‌ اشعار ۱۹۷۹
پاشه‌روکی ماموستا هیمن”، مجموعه‌ مقالات، مهاباد ۱۹۸۳
“چه پكیك گول و چه پكیك نیرگز”
, , ,

2 پاسخ برای "کتاب صوتی ناله ی جودایی استاد هیمن"

  • M. O در تاریخ مارس 3, 2020 گفت:

    باسلام و احترام
    من شخصا عاشق شعرو کتابم به خصوص عاشق اشعار کردی ولی به خاطر قیمت کتاب و… توانایی خرید نداریم ممنون میشم اگر آنهارا در گوگل قرار دهید

  • هادی صدری ف در تاریخ ژوئن 30, 2020 گفت:

    چگونه اعتبار خود را برای دانلود افزایش دهیم؟