کنسرت «استاد شجریان» در لندن۲۰۱۱

در تاریخ 2017/02/04
کنسرت «استاد شجریان» در لندن۲۰۱۱
سال‌ها است که صدای شجریان برای بسیاری از ایرانیان خاطره می‌سازد؛ چه آن‌ها که همواره او را ستوده‌اند و چه آنان که از او انتقاد می‌کنند، احتمالا همه موافقند که با شنیدن صدای «ربنا»ی شجریان به یاد سفره‌های افطار می‌افتند، با شنیدن «ایران ای سرای امید» و «همراه شو عزیز» به یاد دهه شصت خورشیدی و فراز و فرودهایش…
اینها یعنی فارغ از موضوع نقد موسیقی، شجریان همواره تلاش کرده متاثر از مردمی که در میانشان زندگی کرده و جامعه‌ای که در آن بوده، آواز بخواند. خودش می‌گوید: «من زبان حال خودم و مردمم هستم.»
استاد شجریان چندسال است که در ایران هیچ کنسرتی اجرا نکرده است. همین است که دوستداران و علاقمندان‌اش در ایران سالهاست که مجبورند به تماشای کنسرت‌های خارجی او بر روی سی‌دی و دی‌وی‌دی قناعت کنند.
رویال فستیوال هال لندن؛ محمد رضا شجریان و گروه شهناز؛ بعد از هامبورگ و قبل از ادینبورگ اسکاتلند، محمدرضا شجریان و گروهش (۱۸ اکتبر ۲۰۱۱، ۲۷ تیرماه ۱۳۹۰) در یکی از بزرگترین و مجهزترین سالن‌های لندن به روی صحنه رفتند و برای بیش از دو هزار نفر برنامه اجرا کردند.
مجید درخشانی علاوه بر نوازندگی تنظیم آهنگ‌ها و بخشی از آهنگسازی گروه را برعهده داشت و مژگان شجریان با نوازندگی سه تار و البته همخوانی و تک‌خوانی آواز پدر را همراهی می‌کرد.
سازهای نوساز
سازهایی که در این اجرا از آنها استفاده شده بود غالبا سازهای نوساز استاد شجریان بود؛ کرشمه، سبو، ساغر، تندر، صراحی، تندر، شه بانگ و شهر آشوب و برای رسیدن به ترکیب کلی ارکستر به این سازها سنتور و قانون و دف و کمانچه و نی و تار را اضافه کنید.
سازهای ابداعی محمدرضا شجریان بر اساس اسلوب سازهایی مانند عود و بربط ساخته شده و یا ساز تندر که مشابه سنتور است با این تفاوت که اکتاوهای بیشتری دارد و نت‌های زیرتری را می‌توان با آن اجرا کرد. با وارد کردن سازهای جدید که بیشتر بم صدا یا باس هستند به ترکیب این ارکستر، گستره‌ی صداهای این اجرا تا ۷ اکتاو هم رسیده است.
سپیده خداوردی، نوازنده شه بانگ و حامد افشاری، نوازنده شه نواز دو ساز ابداعی آقای شجریان بودند.
کنسرت محمد رضا شجریان و گروه شهناز در لندن از دو بخش تشکیل شده بود؛ بخش اول به یاد پرویز مشکاتیان و در دستگاه سه گاه اجرا شد و بخش دوم با نام فکر عشق در بیات اصفهان.
اشعار حافظ، هوشنگ ابتهاج، سعدی و مولانا در هر دو بخش اجرا شد و بعد از اتمام برنامه، آقای شجریان که با تشویق بسیار زیاد مردمی که ایستاده برای او و گروهش کف می‌زدند قرار گرفته بود، دو تصنیف مرغ سحر و همراه شو عزیز را به همراه گروهش اجرا کرد.
ایشان همچنین اعلام کرد که ۷۰ شاگرد دارم و هر آنچه لازم بوده به آن‌ها انتقال داده‌ام و «آواز در ایران دیگر نمی‌میرد…»