کنسرت گروه موسیقی استادان رادیو کوردی کرماشان

در تاریخ 2018/06/04
نایاب : فقط در آرشیو ژینوموزیک موجود میباشد
این کنسرت به میزبانی کوردستان عراق ودر شهر سلیمانیه برگزار شدونام کنسرت  به کوردی :به یادی گورانییه کانی رادیو کرماشان بود که ارکستر وگروه استادان موسیقی کرماشان به هنرنمایی
پرداخته اند امید است که مورد توجه علاقمندان به موسیقی کوردستان قرار بگیرد .
—————————————————————————
رادیو کوردی کرمانشاه (به کردی: ڕادیۆی کوردیی کرماشان)، یک شبکهٔ رادیویی موج کوتاه و نخستین رادیوی کوردی‌زبان موج کوتاه بود که در سال ۱۳۳۹ در شهر کرمانشاه به راه افتاد. این رادیو تا شهریور ۱۳۷۵ به پخش برنامه‌های خود به زبان کوردی ادامه داد.
رادیو کوردی تهران در ۴ آذر ۱۳۲۵ در شهر تهران در شرایط حساس سیاسی ناشی از اعلام جمهوری آزاد کوردستان در شهر مهاباد از سوی حکومت محمدرضا پهلوی افتتاح شد. برنامه‌های این رادیو در ابتدا تنها به کوردی سورانی بود، اما از سال ۱۳۳۵ پخش برنامه به کوردی کرمانجی نیز آغاز شد. این رادیو در سال ۱۳۳۹ به شهر کرمانشاه منتقل شده و رادیو کوردی کرمانشاه نام گرفت. کادر تولیدکنندهٔ برنامه‌ها نیز ۲ سال بعد، از سال ۱۳۴۱ به کرمانشاه منتقل شده و در این شهر ساکن شدند. فرستنده‌های این رادیو در کرمانشاه و قصر شیرین قرار داشتند و رادیو کم‌کم مخاطبان بسیاری در میان کوردهای هر چهار کشور به دست آورد.
رادیو کوردی کرمانشاه، در سال ۱۳۳۹ خورشیدی در ساختمانی در خیابان شاهبختی (معلم کنونی) در شهر کرمانشاه که امروزه با نام خانهٔ خدیوی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است، آغاز به کار کرد. پخش برنامه‌های رادیو کوردی کرمانشاه به مانند رادیوی فارسی کرمانشاه از آغاز از یک فرستندهٔ بی‌سیم یک کیلو واتی متعلّق به ارتش صورت می‌گرفت. از سال ۱۳۵۳ با افتتاح ساختمان جدید رادیو و تلویزیون کرمانشاه در میدان نفت این شهر، مکان رادیو نیز به ساختمان جدید منتقل شد.
این رادیو به مدت ۳۶ سال بدون وقفه به فعالیت پرداخت و در اوج فعالیتش با مدیریت مظهر خالقی روزی ۱۲ ساعت برنامه پخش می‌کرد. از سال ۱۳۵۹، رادیو کوردی برون‌مرزی تهران شروع به کار کرد که سبب انتقال مجدد فعالیت‌های رادیو کوردی به تهران گردید. در این دوره برنامه‌های کوردی برای مخاطبان کورد خارج از ایران تهیه می‌شد. آغاز به کار این رادیو سبب شد تا از سال ۱۳۶۲، رادیو کرمانشاه عملاً به حالت نیمه‌تعطیل دربیاید. روند کاهش تدریجی تولید و پخش برنامه به زبان کوردی در رادیو کوردی کرمانشاه تا شهریور سال ۱۳۷۵ طول کشید و نهایتاً رادیو کوردی کرمانشاه برای همیشه تعطیل شد.
در دو تا سه هفتهٔ آغازین جنگ ایران و عراق به رادیو فرمان داده‌شد که از ساعت ۷ صبح تا ۲۴ شب، فقط به زبان عربی برنامه پخش شود. در این مدت برنامه‌های رادیو کوردی کرمانشاه از ساعت ۲۴ تا ۷ صبح پخش می‌شدند.
ارکستر رادیو کوردی کرمانشاه در سال ۱۳۴۲ شکل گرفت و از آن زمان تا سال ۱۳۴۵ به سرپرستی مجتبی میرزاده به فعالیت می‌پرداخت. در این مدت خوانندگانی مانند حسن زیرک، اسماعیل مسقطی، ابراهیم خوشنوا، مرتضی تندرو، سیف‌الله نادرشاهی، هاشم ربیعی و … با ارکستر همکاری می‌کردند. پس از آنکه در سال ۱۳۴۵ میرزاده به تهران رفت، محمود مرآتی سرپرستی ارکستر را بر عهده گرفت.
در دههٔ ۱۳۵۰ تا سال ۱۳۵۷ مظهر خالقی مدیریت رادیو و تلویزیون کرمانشاه را بر عهده داشت. در این دوران خوانندگانی همچون حشمت‌الله لرنژاد، اسماعیل پیرخدری، فیروز سابور، اسماعیل سابور، سعید قندی، حسین البرزی و … با ارکستر رادیو کوردی کرمانشاه همکاری می‌کردند.
از جمله نوازندگان ارکستر رادیو کوردی کرمانشاه می‌توان به اسماعیل مسقطی، بهمن پولکی، اسکندر قوره‌دان، محمد عبدالصمدی، محمود مرآتی، ابوالقاسم پرندیان، محمود آهوان، محمود بلوری، اکبر ایزدی و … اشاره کرد. صدابردار بیشتر آثار به جای مانده از این ارکستر، بهمن طهموری و فیروز آجیل‌چی بوده‌اند.
, ,