دانلودآلبومهای مظهر خالقی

در تاریخ 2015/10/14
دانلودآلبومهای مظهر خالقی

مَظهَر خالِقی (زاده ۱۳۱۸ سنندج) خواننده مشهور کوردِ ایران است.
وی در خانواده‌ای از مشایخ کورد بدنیا آمد. از همان نوجوانی به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کوردی پرداخت.
اولین اجرای ضبط شده استاد متعلق به دههٔ سی است که در رادیو سنندج و به زبان فارسی اجرا کرده است. او دانش‌آموختهٔ فیزیک از دانشگاه تهران است و قبل از ورودش به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستانهای تهران بود. از او بیش از ۲۵۰ آواز فولکلوریک ضبط و ثبت شده است. مظهر خالقی تا قبل از مهاجرتش به انگلستان و سپس اقامتش در کوردستان عراق درسمت مدیر کل تلویزیون سنندج و کرمانشاه فعالیت کرد.
وی در کنار سید علی اصغر کردستانی و حسن زیرک از خوانندگان برجسته و شناخته‌شدهٔ موسیقی کوردی به شمار می‌آید. آهنگ‌های بسیاری از وی با آهنگسازی و تنظیم مرحوم مجتبی میرزاده، ضبط شده‌است. علاوه بر کتابهایی که توسط نویسندگان مختلف در مورد زندگی هنری استاد به بازار کتاب آمده اخیرا کتابی از اشعار آهنگهای مشهور وی نیز چاپ شده است. و مجموعه‌ای از آثار و آوازهایش با نظارت کامل خودش در انستیتوی فرهنگ و فولکلور کوردستان بصورت صوتی منتشر شده است.]
از ترانه‌های مشهور وی می‌توان “په پولهٔ ئازاد”، “ئه‌گهڕێمه‌وه”، “ئاسۆی کورد” و “بیرت ده‌که‌م” را نام برد.
از سال ۱۳۹۰ از صدا و سیمای مرکز سنندج صدای ایشان گاهگاهی پخش می‌شود. او هم اکنون مدیر (ئینستوتی که له پوری کورد) در سلیمانیه کوردستان عراق است. این مرکز در زمینهٔ هنر، ادبیات و فلکلور کورد فعالیت می‌کند.
RIAL 100,000 – خرید
, , , , , ,