آلبوم شاباجی اثر ابوالحسن خوشرو، بابک خوشرو

بازدید: 151 بازدید
برای خرید تماس بگیرید
شاباجی همانند بسیاری از منظومه های ایرانی قصه دلدادگی گالش زاده ای به نام ‘ ملاخان جان حیدری ‘ از منطقه آلاشت است که دست روزگار اجازه نمی دهد به مراد دلش برسد.
شاباجی با آهنگسازی و تنظیم بابک خوشرو و صدای استاد ابوالحسن خوشرو به بازار موسیقی عرضه شده و قرار است با حضور استاد خوشرو و جمعی از چهره های فرهنگی و هنری مازندران  در سالن زنده یاد سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در ساری رونمایی شود.
آلبوم موسیقی بومی شاباجی از 9 قطعه تشکیل شده است که منظومه عاشقانه بومی شاباجی آخرین قطعه اجرا شده در این آلبوم است.
شاباجی به دلیل همراه بودن موسیقی دستگاهی ایران با موسیقی بومی مازندران، ساختاری متفاوت با بسیاری از آلبوم های موسیقی مازندرانی دارد.
سازبندی و تنظیم قطعات در این آلبوم به گونه ای است که فضای موسیقایی متفاوتی برای مخاطب ایجاد می کند. گفت و گوی بین تار به عنوان ساز اصیل ایرانی و دوتار و کمانچه محلی به عنوان سازهای مورد استفاده در موسیقی مازندران و همراهی این سازها با آواز استاد خوشرو فضای موسیقایی شنیدنی و جذابی را ایجاد کرده است.
مقدمه روشا، تکنوازی دوتار، منظومه فاطمه مسکین، نوبهار(نرگس بانو)، آواز امیری، گل من، آواز نجما و منظومۀ شاباجی نام های قطعات این آلبوم موسیقی مازندرانی هستند.
بابک خوشرو (تار و سه تار)، مهبد نبوی (کمانچه)، سعدی صادقی (لَـلِه وا)، پرویز عبداللهی (سرنا و قرنه)، امیر خواستار (نی)، علیرضا خوشرویی (تار)، سامان نوروزیان (کمانچه آلتو)، برزو بهرامی (تنبک)، روزبه خوشرو (نقاره) و آرش موسوی (بربط) نوازی این آلبوم را بر عهده دارند.
———————————————————————
متولد 1325 شهر قائم شهر، فرزند ابوطالب،از کودکی به نواختن لله‌وا یا نی چوپانی مازندران پرداخت و برای تکمیل دانش موسیقی خود از هنرستان موسیقی تهرات فارغ التحصیل شد. درسال 1339 یک گروه موسیقی تشکیل داد و ا سال 1345 با رادیو مرکز استان همکاری کرد و با تشکیل گروه موسیقی روجا “ستاره صبح “درسال 1350 فعالیت فعالیت هنری اش گسترش یافت . او سرپرستی گروه امیر پازواری را نیز بعهده داشت و به عنوان خواننده و نوازنده لله‌وا در مازندران (ناحیه مرکزی) شهرت یافت. شرکت در جشنواره های آیینه و آواز، حماسی و نواحی کرمان و دیگر جشنواره های بین المللی نظیر جشنواره موتسترآلمان واجرادربرنامه ی ترقه ازدیگر فعالیت های هنری او به شمار میروند که در همه آنها جایزه ی نوازنده و خواننده ی برتر و لوح سپاس دریافت داشته است.

مطالعه بیشتر