دانلودآلبوم اعتبار دل اثری از: امید رهایی

نویسنده
تاریخ انتشار
27 مارس 2018
دسته بندی
تعداد بازدید
87 بازدید
2,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
دانلودآلبوم اعتبار دل اثری از: امید رهایی
آلبوم «اعتبار دل» اثری است به خوانندگی و آهنگسازی «امید رهایی». این آلبوم در سبک کلاسیک ایرانی و شامل چهارده قطعه است. قطعات شامل اشعاری از عارف قزوینی و حافظ هستند. امید رهایی در این اثر کوشیده موسیقی ایرانی را در برخی قطعات با فضایی معاصر و مدرن‌تر به گوش مخاطبان برساند و در انتخاب نوازندگان هنرمندانی را برگزیده که به مفهوم کلاسیک به دستگاه ردیف موسیقی ایرانی پایبند نیستند و در قالب‌های مدرن‌تر و امروزی‌تر می‌نوازند. از نوازندگان اثر می‌توان به امیرحسین اسکندری، امیرفرهنگ اسکندری و آرش اسدی اشاره کرد.
«اعتبار دل» تجربه‌ای است که نمایاننده‌ی وضعیت آشفته‌ی ما در مقابل تاریخ خود است: تاریخی که در تلاش برای بازتفسیرش چون کالایی سانتی‌مانتال که بزکی امروزین روی آن سوار شده به مصرفش می‌رسانیم؛ کالاهایی که رسواترین نمایندگانشان آثار گروه‌هایی چون «پالت» و «دنگ‌شو» هستند.
ایده‌‌ی کلیدی «اعتبار دل» را باید در جمله‌ای جُست که امید رهایی در دفترچه‌ی آلبوم نوشته است: تلاش برای به گوش رساندن قطعات شناخته‌شده‌ی عارف قزوینی در فضایی «معاصرتر و مدرن‌تر». آهنگساز تلویحاً عارف قزوینی و تلاش او برای هم‌راستایی با زمانه‌اش را الگویی برای خود می‌داند. در مواجهه با این ادعا باید از مولفان و خود بپرسیم که این معاصریت و مدرنیت در «اعتبار دل» کجایند؟
قطعات اعتبار دل برای عود، سه‌تار، آواز و سازهای ضربی تنظیم شده‌اند. سونوریته‌ی سه‌تار، تکنیک‌های مورد استفاده‌ی نوازنده و حتّی سازبندی کلّی گروه به‌شدت متأثر از آثار مسعود شعاری‌اند. این شاید از معدود نشانه‌های «معاصریت» -اگر نگوییم تنها نشانه‌ی آن- در اعتبار دل باشد. به‌غیر از این تأثیرپذیری، سایر ویژگی‌های اعتبار دل چندان تفاوتی با یک اثر رایج دستگاهی ندارد. به‌‌عبارت دیگر، از نقطه‌نظر نوازندگی، اعتبار دل به‌واسطه‌ی وابستگی‌اش به تکنیک‌های متأخر نسبتی با زمان حال برقرار می‌کند امّا این وضعیت به زحمت قرینه‌ای در آهنگسازی اثر می‌یابد. بازتفسیر و تغییر محتوای ملودیک قطعاتی چون «گریه را به مستی» و «اعتبار دل [از کفم رها]» کاملاً‌ وابسته به همان نظام موسیقایی تثبیت‌شده‌ی دستگاهی هستند و مبنای «معاصر شدن»شان چیزی جز همان فرمول‌های قبلی نیست: بنیان همان است و تنها صورت بیانی ملودیک تغییر کرده است. علاوه بر این‌ها، بافت قطعات، که قرار است چندصدایی باشند و گاه چنین نیز هست، در بسیاری از لحظات خالی به گوش می‌رسد و دو ساز عود و سه‌تار نتوانسته‌اند در همراهی با جملات کشیده‌تر آوازی فضای میان یا زیر جملات را به خوبی پُر کنند.

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.