مجموعه آثارتصویری بیوک آغاشکورزاده مراغه ای

در تاریخ 2017/11/21
مجموعه آثارتصویری بیوک آغاشکورزاده مراغه ای
این مجموعه کار یکی از دوستان مرحوم بیوک آغا در اختیار این جانب قرار داده است امید است مورد توجه قرار گیرد.

۰۱ – مستند زخمه بر زخم 

۰۲ – اجرای خصوصی  ۱

۰۳ – اجرای خصوصی  ۲

۰۴ – اجرای خصوصی  ۳

۰۵ – اجرای خصوصی  ۴

۰۶ – اجرای بیوک آغا در اخرین دقایق عمر در بیمارستان با حضور پزشکان و پرستاران روی تخت بیمارستان 

———————————————————–
خنیاگر خاموش
صفحاتی چند از رمان غزال رمیده از غزل نوشته دکتر کامران داوری نیکو به شرح شیدایی بویوک آقا می‌پردازد. همچنین مقاله‌ای مفصل و مصوّر در خصوص بویوک آقا با عنوان خنیاگر خاموش[۷] در نشریه تصویر سال، شماره ۶۰، سال ۱۳۸۸به قلم کامران داوری نیکو به چاپ رسیده است.
«بیوک آقا که از سالهای جوانی همسر و فرزندش را از دست داده بود، نوازندگی تار را از پدر و عموهایش آموخته است. روزی به تهران می آید تا برای ناپدر اش ساز بخرد که در آنجا اتفاقی با زنده یاد لطف‌الله مجد آشنا می شود. چند هفته ای در منزل او مهمان بوده و چیزهایی در مورد تارنوازی از او آموخته است. سال ها در مراغه زندگی کرده است و در مجالس شادی مردم تار می نواخته است.در اوایل میانسالی بیوک آقا برای مدتی در شهر دیده نمی‌شود. بعد از چند روز او را میبینند که با لباسی مشکی بر تن به شهر باز میگردد. هرگز کسی ماجرای آن روز را نمی‌فهمد و او نیز هرگز در مورد آن روز با کسی صحبت نمی‌کند. بعد از این دیگر بیوک آقا برای چند سالی تار نمی‌زند و آواره ی خیابان ها می شود. در دخمه ای زندگی میکرده و تنها دوستش یک سازنده تار در مراغه بوده است. از بیوک آقا یکی دو نوحه نیز نقل شده است که مداحان محلی میخوانند.»
سال ۱۳۷۲ علیرضا انصاریان مستندی از زندگی بیوک آقا به نام زخمه بر زخم می سازد که این مستند برای اولین بار نام بیوک آقا را در خارج از شهر مراغه مطرح می کند و پس از آن هنرمندان مطرح داخلی و خارجی برای دیدارش به مراغه سفر میکنند. محمدرضا شجریان هم در ۱۸ شهریور ۱۳۸۹ نامه ای برای بیوک آقا نوشت.
در تاریخ های ۱۶ و ۱۷ تیرماه سال ۱۳۹۱ کنسرت بیوک آقا با همراهی احمد آذرپیرا باحضور همایون شجریان و با استقبال دوستداران این هنرمند در شهر مراغه برگزار شد.
بیوک آقا بعد از یک دورهٔ بیماری سرانجام به دلیل نارسایی کلیه، در سن ۸۰ سالگی در ساعت ۱ بامداد روز شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ خورشیدی در بیمارستان امیرالمؤمنین مراغه در گذشت. همایون شجریان در پیامی درگذشت او را تسلیت گفت: «امروز آن آزاد، تن و آشیان رهاکرده شهر مراغه، که دل امثال من به بودنش خوش بود و به مرامش آلوده، از همیشه رهاتر شد و رفت. بدرود بیوک بزرگ.»
RIAL 150,000 – خرید