دانلودآلبوم داستان زهره و طاهر اثر روشن گل افروز

نویسنده
تاریخ انتشار
19 آوریل 2020
دسته بندی
تعداد بازدید
11 بازدید
8,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
زهره و طاهر ( عشاق معروف تركمن )
یكی از مهم‌ترین بخشهای ادبیات تركمنی، داستانهایی است كه توسط بخشی‌ها در جشنها و عروسی‌ها همراه با ساز و آواز نقل می‌شوند. داستانهای حماسی نظیر «گوراوغلی باتیر» و «یوسف واحمد» و یا داستانهای عشقی همانند «زهره‌ و طاهر»، «شاه‌صنم وغریب»، «صایاد و همراه» و… قرنهاست كه گرمابخش محافل و مجالس شادی تركمنهاست‌.
«زهره و طاهر» در ادبیات تركمنی داستانی است كه شهرتی همپایه «لیلی و مجنون» در ادبیات فارسی دارد. اگر نظامی گنجوی (قرن 6 ه.ق) «لیلی و مجنون» را در لباس نظم فاخر خود نمود و شكوه دیگری بخشید، شهرت «زهره و طاهر» را نیز باید مدیون بازآفرینی موفق شاعر بزرگ تركمن استاد ملانفس بدانیم.
«زهره و طاهر» داستانی است كه از دیرباز در میان ملل تركی‌زبان آسیای مركزی، آذربایجان و آسیای صغیر وسیعا انتشار یافته است. با استناد به اطلاعاتی كه از خنیاگران ملی اویغور(تركستان شرقی ـچین) به دست آمده، دو داستان «اریپ و سانیم» (احتمالا غریب‌ و صنم) و «تاهیر و زوهره» (طاهر و زهره) هنوز هم توسط بخشی‌های اویغور روایت می‌شوند.
پیش از ملانفس‌، «زهره و طاهر» به قلم دو شاعر نام‌آور، یكی «صیادی» و دیگری «بنده‌مراد»

Iran – khorassan. l’histoire de taher et zohre. rowshan golafruz
روشن گل‌افروز متولد ۸ مرداد ۱۳۳۷ شهرستان شیروان است. حرفهٔ او بخشی‌گری و دوتار نوازی و اجرای موسیقی مقامی خراسان است و از آخرین بخشی‌های بزرگ خراسان است.از نوجوانی دوتار را پیش پدر خود، حمرا گل‌افروز، که یکی از بزرگ‌ترین بخشی‌های شمال خراسان (منطقهٔ شیروان) استو عمویش علی گل‌افروز یادگرفته است.و او هم‌اکنون به شیوهٔ پدرش، به عنوان معلم و استاد خود در حال نوازندگی و بخشی‌گری‌ست. چندین بار برای اجرای دوتار به فرانسه رفته است و در ایران نیز چندین بار توسط اساتید و موسیقی‌دانان برجستهٔ کشور برای اجرای موسیقی شمال خراسان دعوت شده است. گل‌افروز همچنین در صدا و سیمای خراسان و برنامهٔ دو قدم مانده به صبح نیز به اجرای موسیقی مقامی پرداخته است.
او برای تأمین مایحتاج و مخارج زندگی به جای موسیقی به کشاورزی و کارگری روی آورده است و کم‌تر در محافل هنری کشور شرکت می‌کند.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.