دانلود ردیف دوره عالی تار اجرای استاد علی اکبرخان شهنازی

نویسنده
تاریخ انتشار
10 جولای 2017
دسته بندی
تعداد بازدید
5 بازدید
15,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
دانلود ردیف دوره عالی تار اجرای استاد علی اکبرخان شهنازی
بدون شک «علی اکبر شهنازی» از بزرگترین نوازندگان تار دوران است. وی در خاندان هنر چشم به جهان گشود. پدرش «میرزا حسین قلی» و «عمویش میرزا عبدالله» و پدربزرگش «علی اکبر خان فراهانی» بودند.وی در کودکی از آموزه های پدرش و پس از آن مدتی از آموزه های «درویش خان» بهره برد و خیلی زود به یکی از بزرگترین نوازندگان عصر خود تبدیل گشت. «شهنازی» شاگردان زیادی تربیت کرد که «محمدرضا لطفی»، «حسین علیزاده»، «داریوش طلایی»، «داریوش پیرنیاکان» از برجسته ترین آن ها هستند. «ردیف دوره عالی» ردیفی است که استاد در کهن سالی آن را اجرا کرده است در نوع خود منحصر به فرد است.
ردیف دوره عالی 1
ردیف دوره عالی 2
ردیف دوره عالی 3
ردیف دوره عالی 4
———————————————————
علی‌اکبر شهنازی (زاده ۱۲۷۶ ش در تهران- درگذشته ۱۳۶۳ ش در تهران) موسیقی‌دان ایرانی و نوازندهٔ سرشناس تار بود.
علی‌اکبرخان شهنازی روز عید قربان سال ۱۲۷۶ ش در تهران، خیابان عین‌الدوله کوچه نصیر حضور در خاندان هنر به دنیا آمد. چون در روز عید قربان به دنیا آمد، به وی حاجی علی‌اکبرخان یا حاجی مطلق می‌گفتند.
آقا علی‌اکبر فراهانی پدربزرگش، آقا حسینقلی پدرش و میرزا عبدالله فراهانی عمویش بود. پسرعموی پدرش آقا غلامحسین از نوازندگان تار و استاد پدرش بود. پسرعمویش استاد احمد عبادی نوازندهٔ سه‌تار، دو برادر کوچک‌تر او محمدحسن و عبدالحسین شهنازی نوازندگان تار و همسران خواهرانش، باقرخان نوازنده کمانچه و رضاخان نوازنده تار بودند. تحصیلات خود را در مدرسه‌های سن‌لوئی، اشراف و سعادت به پایان برد.
علی‌اکبر شهنازی آموزش تار را از هشت‌سالگی نزد پدرش آغاز کرد و در مدت شش سال ردیف موسیقی ایرانی را از پدرش آموخت؛ و مدتی از محضر درویش‌خان بهره برد. اولین صفحه‌اش را با جناب دماوندی در سن ۱۴ سالگی در بیات ترک و افشاری در تهران ضبط کرد. پس از درگذشت پدر در سال ۱۲۹۴، او در سن ۱۸ سالگی جانشین پدرش شد و آموزش شاگردان پدرش را به‌عهده گرفت. در سال‌های دههٔ ۱۳۰۰ معروفترین نوازندهٔ تار در تمام محافل هنری بود. در اواسط ۱۳۰۵ به دعوت کمپانی هیز ماسترز ویس صفحاتی از او با آواز اقبال ضبط گردید. در سال ۱۳۰۸ هنرستان موسیقی شهنازی را تأسیس نمود. با تأسیس رادیو در برنامه‌های هفتگی موسیقی رادیو به همراه ادیب خوانساری، روح بخش و… نوازندگی می‌نمود. در سال ۱۳۳۴ در هنرستان آزاد موسیقی به آموزش مشغول شد. در سال ۱۳۴۱ ردیف آقا حسینقلی و در سال ۱۳۵۶ ردیف دوره عالی را ضبط کرد.
علی‌اکبر شهنازی به‌جز تار، با سازهای دیگری از جمله سه‌تار و پیانو نیز آشنایی داشت.

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.