دانلودردیف آوازی به روایت عباس کاظمی

نویسنده
تاریخ انتشار
18 اکتبر 2020
دسته بندی
تعداد بازدید
253 بازدید
15,000 تومان
سیزدهم نوروز سالروز در گذشت استاد آواز ” عباس کاظمی ” است . استادي در مكتب اصفهان . استاد شرح حال خود را اینگونه نقل میکند : در سال ۱۳۱۴ وقتی پنج ساله بودم پدرم “صادق” فوت کرد. ما در دهکده ای به نام “کبوتر آباد” در ” برآن ” واقع در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان سکونت داشتیم. از آنجا به اتفاق خانواده به اصفهان آمدیم و من به شغل نانوایی مشغول شدم. تحصیل را از بچه های توی کوچه، از بزرگتر ها و از هرکس که امکان داشت، یاد گرفتم و آموختم. در آن زمان استاد “بصیر” در همسایگی ما بود. خدمت ایشان علم بدیع ، عروض و قافیه را یاد گرفتم و به شعر و شاعری روی آوردم، مدارج تحصیلی را تا سطح فوق دیپلم ادبیات قدیم ادامه دادم و به محافل ادبی راه پیدا کردم و چون لحن خوشی داشتم به تشویق استاد “متین” استاد شعر و ادب به نزد استاد “حسین یاوری” استاد نی و آواز آن زمان و استاد “میرزا علی قاری” یکی از بهترین شاگردان ” سید رحیم اصفهانی ” اولین استاد مکتب آوازی اصفهان رفتم. تا اینکه بعد از گذراندن رنج ها و سختی های زیاد ، سال ۱۳۴۱ در شعر و موسیقی به توانایی رسیدم. در این سال به خراسان سفر کردم و به محفل استاد “فرخ” راه یافتم و با شعرای نامی مشهد از جمله آقایان قدسی ، کمال ، قهرمان ، صحیح ، دکتر یوسفی ،بینش و دکتر رجا آشنا شدم. و در تهران نیز با ” رهی معیری ” و ” امیری فیروزکوهی ” و ذکایی بیضایی آشنا و دوست شدم . از سال ۶۲ به بعد ، در اثر سکته قلبی توان جسمی خود را تقریبا از دست دادم سپس به توصیه مرحوم استاد متین کلاس خصوصی در منزل تشکیل دادم و شاگردان خوبی تربیت کردم که از جمله در رشته آواز آقایان : ۱- هاشمی ۲-حسین سرکوب ۳- رسائیان  و … و در رشته نی : ۱- آقای نعمت اللهی ۲- سرهنگ فراهانی و ۳- پسرم محمد صادق کاظمی که از سرآمدان رشته خود هستند. هدف از تدریس ، تنها حفظ و بقای مکتب اصفهان بوده تا از این میراث فرهنگی حراست شود. با تلاش و با طی کردن مراتبی ، سعی کردم مکتب سید رحیم اصفهانی را که همان مکتب آوازی اصفهان است بیاموزم. اکنون مجموعه ای به تعداد ۴۱۲  ( چهارصد و دوازده ) گوشه و نغمه همراه با شعر مخصوص آنها جمع آوری کرده ام. کتابی از اشعار من در دست چاپ است که از سوز درون من و اجتماع من است. نوارهای ردیف من ۱۹ نوار شده که ۱ نوار شامل نغمه ها ، ۶ نوار مرکب خوانی ، ۱۲ نوار هم مقام است. ( ظاهرا  نوار های اشاره شده قبل از فوت استاد نزد شخصی به نام آقای قاسمی که دوست استاد کاظمی بودند ، به امانت سپرده شده است تا منتشر شود و در اختیار علاقمندان قرار گیرد ولی متاسفانه آقای قاسمی قبل از استاد فوت کردند و نوارها و جای آنها مشخص نیست .

————————————————————-

شاعر و موسیقیدان بزرگ مکتب اصفهان، استاد عباس کاظمی در سال ۱۳۱۰دریکی از توابع نزدیک اصفهان دیده به دنیا گشود در کودکی پدر خود را از دست داد و تحت سرپرستی مادر گرامیشان به اصفهان مهاجرت کرد وبا کوشش و تلاش فراوان مدارج تحصیلی ابتدائی و دبیرستان ومقطع فوق دیپلم ادبیات فارسی را با موفقیت کامل طی نمود.
در سال
۱۳۲۹ به موسیقی روی آورد ، ساز نی را انتخاب نموده به محضر استادحسین احمدیان معروف به استادحسین یاور راه پیدا کرد و علاوه بر تحصیل نی سال ها ردیف های آواز را نیز با آن مرحوم کار کرد همزمان ازکلاس استاد میرزا علی قاری بهترین شاگرد مرحوم سید رحیم نیز استفاده می نمود سپس با حضور در جلسات هنری سعی نمود تا سر حد ممکن به فنون موسیقی ایران دست پیدا کند تا جائیکه در زمره ی کارشتاسان موسیقی اصیل ایران قرار گرفت. (چهره افروختگان موسیقی ایران حسین نیکو نژاد )
او در سال ۱۳۴۱ به توانایی کامل رسید و حاصل کوشش خستگی ناپذیر او در تحصیل ردیف موسیقی ایران جمع آوری ۴۱۲ ردیف و گوشه بود که بعضی از آن گوشه ها نیز شامل جزئی دیگر می شد.
در همان سال(۱۳۴۱ ) به خراسان سفر و در برنامه رادیو مشهد شرکت کرد و به اجرای برنامه پرداخت به محفل استاد فرخ راه یافت و با شعرای بزرگی همچون مرحوم قدسی ، کمال ، قهرمان ، صحیح ، نوید، دکتر یوسفی ، دکتر رجاء و استاد بینش و در تهران با رهی معیری و امیری فیروزکوهی و ذکائی بیضایی آشنا و صمیمیت هایی حاصل این ملاقات ها ی شاعرانه گردید . در همان سال نیز در برنامه صدای شاعردر رادیو تهران نیز شرکت داشت
در سال ۱۳۶۲دچار عارضه سکته ی قلبی میگردد و این امر باعث خانه نشینی استاد شد و به همین سبب به توصیه استاد خویش مرحوم استاد متین که استاد ایشان در شعر و ادبیات بود شروع به تدریس اندوخته های خویش کرد که پرورش پیدا کردگان آن مکتب در زمینه ی آواز و نوازندگی نی افراد قلیلی از جمله پسر گرامیشان استاد محمد صادق کاظمی استاد نعمت الهی و جناب کرمی و جناب فراهانی در نی و جناب هاشمی ، حسین سرکوب و جناب سلمانزادگان جناب اعلایی و… می باشند. وآنطور که خانواده ی محترم استاد فرمودند کارهای نیمه تمام استاد طبق وصیتشان در زمینه ی چاپ دیوان اشعار و چاپ و انتشار ردیف های آواز ایشان و مسائل پیرامون آن به عهده ی آقای سرکوب زیر نظر خانواده ی استاد قرارگرفته است .
در سال ۱۳۷۷ مصاحبه ای توسط جناب اسلامیان از دانشگاه تهران با استاد انجام شد که شرح کامل آن در شماره سوم فصلنامه موسیقی مقام (پائیز و زمستان ) به چاپ رسید . در اردیبهشت ۱۳۷۹ به ملاقات مرحوم استاد تجویدی به تهران رفت و همیشه از خاطره ی خوب آن ملاقات یاد می کرد . متأسفانه در فروردین ۱۳۸۱ پس سال ها در گیری با بیماری پارکینسون و شدت بیماری دستگاه گوارش به رحمت خدا رفتند و جامعه ی هنری اصفهان و ایران را داغدار نموده در قطعه ی هنرمندان باغ رضوان اصفهان منزل گزید . هر چند قدر ایشان چه در زمان حیات چه بعداز آن به اندازه ای که باید شناخته نشد. اما خاطرات و مقالات در باره ی ایشان به حدی زیاد است که انتخاب کردن آن کار بسیاردشواریست و شاید ماه ها وقت نیاز باشد تا گوشه ای از دوران خاطره انگیز ایشان را بتوان به رشته ی تحریر درآورد او مردی عارف ، دانا و بسیار باهوش بود بطوری که همشاگردی محترم ایشان جناب استاد احمد هنرمند در بیشتر محافل ادبی از ایشان به عنوان یک شخصیت بی نظیر نام برده اند و بارها از ایشان شنیده شد که گفتند مانند استاد یاور و استاد کاظمی دیگر هرگز به دنیا نخواهد آمد روحشان شاد و یادشان گرامی.

 

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.