آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • جواد لشگری

بازدید: 135 بازدید
جواد لشگری متولد ۹ مهر ۱۳۰۲ یکی از نوازندگان و آهنگسازانی بود که آثارش را بیش از خودش می‌شناسند.
۱۵ ساله بود که نزد ابوالحسن صبا رفت و پس از سه سال برای اینکه نت و ردیف‌های سازی و آوازی را کامل بیاموزد، شاگرد مهدی خالدی و پس از آن احمد فروتن راد شد.پس از آن به رادیو رفت و روزهای دوشنبه پیش از اخبار تک نوازی رادیو را انجام می‌داد.
در ۳۰ سالگی با آشنایی با دلکش، از خوانندگان مطرح موسیقی سنتی، نخستین آهنگش را برای او ساخت. این قطعه “فتنه” نام دارد و با شعری از رهی معیری در دستگاه اصفهان ساخته شده است.
در سال ۱۳۳۲ به سرپرستی ارکستر بزرگ رادیو انتخاب شد و تا سال ۱۳۳۵ سرپرستی این ارکستر را به عهده داشت. او بیش از ۴۰ آهنگ برای بانو دلکش ساخت و حدود ۳۰۰ برای خوانندگان سرشناس دیگری هم چون مرضیه، الهه، پوران، پروین، سیمین آرین، سیمین غانم و … آفریده است.
جواد لشگری صدای خوشی هم داشت و جالب اینکه ظرایف سازی را که با ویولن اجرا می‌کرد، هنگام خواندن هم به گوش می‌رساند.
قطعه‌ای که از این آهنگساز قدیمی برای پادکست این هفته “آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز” انتخاب شده است، “تو بخوان” نام دارد که با عناوینی هم چون “برف پیری” یا “هرگز نمی‌شد باور من” نیز شناخته شده است.
این قطعه را برای نخستین بار مرضیه، از خوانندگان قدیمی موسیقی کلاسیک ایرانی بر روی شعری از رحیم معینی کرمانشاه و آهنگسازی جواد لشگری خوانده بود. در سال‌های گذشته البته خوانندگان بسیاری این ترانه را بازخوانی کرده‌اند.
جواد لشگری در روز ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ در ۹۳ سالگی در منزل مسکونی‌اش در تهران درگذشت.

مطالعه بیشتر