عنوان اخبار ...

عبدالوهاب شهیدی استاد آواز ایرانی درگذشت

عبدالوهاب شهیدی استاد آواز ایرانی درگذشت
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/02/21 0 نظر 88 بازدید

عبدالوهاب شهیدی استاد آواز ایرانی درگذشت

عبدالوهاب شهیدی، استاد برجستهٔ موسیقی و آواز ایرانی بامداد دوشنبه در 99 سالگی در گذشت. وی شامگاه یکشنبه به دلیل عارضهٔ قلبی در بیمارستان بستری شده بود.

استاد عبدالوهاب شهیدی در 1301 خورشیدی در میمه اصفهان زاده شد و از اوایل دههٔ 1320 فعالیت هنری‌اش را با فراگیری آواز و نواختن سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش، موسیقی‌دان به‌نام ایرانی آغاز کرد.این استاد موسیقی و آواز ایرانی معتقد بود که هر خوانندهٔ آواز باید نواختن دست‌کم یک ساز را به‌خوبی بیاموزد. او که نوازندهٔ چیره‌دست عود نیز بود، در طول حیات هنری‌اش آهنگهای فراوانی ساخت و با شرکت در بیش از 230 برنامه، از پرکارترین هنرمندان حاضر در برنامهٔ موسیقی «گلها» بود که تا 1357 در رادیوی ملی ایران پخش می‌شد.

آوازهای محلی و فولکلور در کارنامه شهیدی جایگاه ویژه‌ای دارد. وی همچنین با اجرای درخشان شماری از تصنیف‌های قدیمی نظیر آثار عارف قزوینی، در حفظ و احیای آنها سهم به‌سزایی داشت.

عبدالوهاب شهیدی همچنین ضمن همکاری با گروه‌های مختلف موسیقی و نیز هنرمندان سرشناسی چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی بارها در «جشن هنر شیراز» برنامه اجرا کرد.

مطابق اعلام خانواده این استاد موسیقی، وی در روزهای گذشته واکسن کرونا دریافت کرده بوده و درگذشتش در اثر ابتلا به این ویروس نبوده است.


 

آخرین محصولات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

عضویت در خبرنامه

نشانی :

شماره تماس : 09052268978

ایمیل : jinomusic61@gmail.com